Diety z wyrównaniem

Radni z Gorzkowa jako jedni z ostatnich w regionie ustalili wysokość diet, dostosowując je do nowych przepisów. Nie wiedzieli jednak, czy należy się im wyrównanie od 1 sierpnia minionego roku. Zgodnie jednak z obowiązującym w tej kwestii od kilku miesięcy prawem radni je otrzymali.

W drugiej połowie ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące wynagradzania samorządowców. Rady gmin, miast, powiatów musiały się do nich dostosować, uchwalając nowe diety radnym i pensje wójtom, burmistrzom, prezydentom oraz starostom. W wielu samorządach stawki mocno poszły w górę.

Jedną z ostatnich gmin w regionie, w której rada ustaliła diety według nowych przepisów, był Gorzków. Radni nad projektem uchwały w tej sprawie pochylili się w ostatnich dniach stycznia br. Zanim jednak ustalili nowe diety, zrobili rozeznanie u sąsiadów. Radni uchwalili miesięczne ryczałty w podobnej wysokości, w jakiej ponad miesiąc wcześniej zrobiła to rada gminy Żółkiewka. Przewodniczący rady dostał 1 200 zł, wiceprzewodniczący – 400 zł, przewodniczący komisji po 350 zł, a radni po 300 zł.

Radni z Gorzkowa nie byli jednak pewni, czy po uchwaleniu nowych stawek należy im się wyrównanie od 1 sierpnia 2021 roku, tak jak w przypadku wójtów, czy burmistrzów. Okazało się jednak, że gmina musiała wypłacić radnym różnicę, bo tak stanowi nowe prawo. Nie była ona jednak zbyt duża, bo wcześniej radni z Gorzkowa dostawali po 120 zł za udział w posiedzeniu komisji lub sesji. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here