Dla własnego zdrowia i nauki

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprasza osoby w wieku 18-50 lat dotknięte chorobą Hashimoto oraz osoby zdrowe do wzięcia udziału w projekcie badawczym nad wpływem substancji chemicznych obecnych w środowisku człowieka na powstawanie i rozwój niedoczynności tarczycy. Rekrutacja do projektu, w ramach którego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku Hashimoto, ruszyła 18 marca. Szczegóły na stronie www.umlub.pl.


Niedoczynność tarczycy o etiologii autoimmunologicznej (choroba Hashimoto) dotyka nawet 6% polskiej populacji i jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Zapadalność na nią rośnie wraz z wiekiem. Badanie wpływu substancji chemicznych obecnych w środowisku człowieka na powstawanie i rozwój zaburzeń endokrynnych budzi coraz większe zainteresowanie, a potencjalna rola czynników środowiskowych w wystąpieniu procesu autoimmunologicznego skierowanego przeciwko strukturom tarczycy nie jest wystarczająco dobrze poznana.

Takie badania podjął również zespół naukowców z Wydziału Farmaceutycznego i Lekarskiego UM w Lublinie, pod kierunkiem dr hab. Anny Błażewicz z Zakładu Chemii Analitycznej Katedry Chemii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Pozwolą one na określenie zawartości w organizmie wybranych pierwiastków o działaniu pozytywnym lub szkodliwym na organizm człowieka, a także licznych związków chemicznych o potencjalnym szkodliwym działaniu na gruczoł tarczowy – precyzuje dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy uczelni. – Do badań zostaną wykorzystane bardzo kosztowne oraz niedostępne komercyjnie nowoczesne metody analityczne – dodaje.

W związku z realizacją projektu zespół doktor Błażewicz poszukuje kobiet i mężczyzn (200 osób) z woj. lubelskiego w wieku od 18 do 50 lat z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy o różnej etiologii (200 osób) oraz 100 osób zdrowych (grupa kontrolna), które chciałby wziąć w nim udział. Rekrutacja ruszyła 18 marca 2021 r. Ankieta wstępna, kwalifikująca do badania dostępna jest pod adresem www.umlub.pl. w zakładce Aktualności, a szczegółowe informacje na temat możliwości zakwalifikowania do badania oraz jego przebiegu udzielane będą indywidualnie przez członków zespołu badawczego.

opr. ZM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here