Dla zdrowia dzieci

Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa w Lublinie wraca program zapobiegania chorobom otyłości, nadwagi i cukrzycy u dzieci „Jedz z głową”. Program zainaugurowany w lubelskich szkołach podstawowych w ubiegłym roku realizują Urząd Miasta Lublin wspólnie z Fundacją Medicover. Zgłosiło się do niego blisko 40 podstawówek, ale rodzice mogą również zgłosić swoje dziecko do programu indywidualnie.


Pierwszym jego etapem są bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I i II przeprowadzane przez pielęgniarkę na terenie dwóch lubelskich szkół – SP nr 19 i SP nr 57. Zainteresowani rodzice mogą umawiać już swoje pociechy na indywidualne i w pełni bezpieczne badania w wybranym przez siebie terminie.

– W Lublinie troszczymy się o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dlatego gorąco zachęcam rodziców uczniów klas I i II do zgłaszania swoich dzieci do udziału w badaniach w ramach programu „Jedz z głową”. Ma on na celu zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. – Rozpoczęte na początku bieżącego roku badania uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na udział w programie, zostały zawieszone ze względu na ogłoszony stan epidemii.

Wiemy jak bardzo ważna dla rodziców jest informacja o stanie zdrowia ich dzieci, dlatego proponujemy badania w okresie wakacyjnym. Badania będą się odbywały w Szkole Podstawowej nr 19 i Szkole Podstawowej nr 57. Każde dziecko będzie umawiane na indywidualny termin. Panie pielęgniarki wykonujące badania zapewniają pełne bezpieczeństwo epidemiologiczne – dodaje Monika Lipińska.

– Realizując programy profilaktyczne i kontaktując się z rodzicami obserwujemy, że epidemia COVID-19 ma realny i nie zawsze dobry wpływ na kondycję fizyczną i odżywianie dzieci. Dlatego zachęcam rodziców do przyjścia i sprawdzenia w jakiej kondycji są ich pociechy – przekonuje Agnieszka Skowrońska, lubelska Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

Samo badanie trwa około 10 minut. Oprócz standardowego pomiaru ciśnienia, obwodów ciała, wzrostu i wagi, określenia BMI, sprawdzany jest również skład ciała na specjalnej wadze do bioimpedancji. Dzięki temu rodzice mogą się dowiedzieć, jaki procent ciała dziecka stanowi woda, a jaki tkanka mięśniowa czy tłuszczowa. Badanie przesiewowe to pierwszy element programu.

W jego ramach już po wakacjach na terenie szkół, które zgłosiły się do programu będą odbywały się warsztaty z dietetykiem dla uczniów, jak również rodziców i nauczycieli na temat prawidłowego żywienia i zapobieganie otyłości i związanych z nimi chorobą. „Jedz z głową” to również szereg akcji profilaktycznych, w tym konkursów, promujących zdrowy styl życia. RD

Jak zgłosić się na badanie?

Każdy rodzic, który nie podpisał do tej pory zgody na badanie swojego dziecka, ale chciałby, aby z niego skorzystało może umówić wizytę telefonicznie pod nr 519 532 591 lub mailowo: agnieszka.skowronska@medicover.pl. Z kolei rodzice, którzy już podpisali zgody, otrzymają propozycję ustalenia indywidualnego terminu. Podczas umawiania wizyt opiekunowie programu z Fundacji Medicover opowiedzą rodzicom jak przygotować się do badania i jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane, żeby móc bezpiecznie przyjąć dziecko i rodzica na badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here