Dlaczego ciepło takie drogie

Wiadomo już, dlaczego mieszkańcy kamienicy przy ul. Narutowicza 16 dostali wysokie dopłaty za centralne ogrzewanie. Wynikają one z różnic między wysokością pobranych zaliczek a rzeczywistym zużyciem ciepła.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Narutowicza 16 jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dostali z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej dopłaty za ciepło. Jak mówią, kwoty na fakturach kompletnie ich zaskoczyły. Najniższy rachunek opiewał na około 800 zł, najwyższy na prawie 2 tys. zł. Kilku mieszkańców z tego powodu na MPEC złożyło skargę do Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniali, że za ciepło płacili regularnie, a dodatkowo jeszcze dopłacali, gdy okazywało się, że pobrane zaliczki nie pokrywały wszystkich kosztów.

Okazuje się, że MPEC nie bez powodów wystawił mieszkańcom z Narutowicza 16 korygujące faktury. Dopłata dotyczyła całego 2019 roku i pięciu pierwszych miesięcy 2020 r. Wynikała ona z różnic między wysokością pobranych zaliczek, a rzeczywistym zużyciem ciepła. Biuro Prasowe Prezydenta Chełma zaznacza, że Urząd Miasta Chełm rekomendował zaproponowanie mieszkańcom możliwości rozłożenia należności na raty. – Jest to sytuacja jednorazowa, ponieważ w 2021 roku wszystkie rozliczenia będą od początku prowadzone w rzetelny i sprawiedliwy sposób – podkreślają urzędnicy.

Jak już wielokrotnie mówił prezes spółki, Artur Jędruszczuk, MPEC od jakiegoś czasu prowadzi działania w ramach kompleksowego programu uszczelniania systemu opłat za ciepło, którego dotychczasowe funkcjonowanie nie przewidywało rozliczenia faktycznego zużycia według wskazań liczników, a jedynie pobieranie zaliczek nieadekwatnych do kosztu pobranego ciepła.

Biuro Prasowe informuje, że system ten był krzywdzący wobec osób płacących według realnego zużycia, które były zmuszone do pokrywania strat ponoszonych przez spółkę wynikających z niepobierania przez nią należnych jej opłat. – Tam, gdzie koszty zużycia ciepła były niższe niż szacowane w zaliczkach, MPEC zwraca lokatorom nadpłatę – zapewniają urzędnicy. – W wyniku rozliczenia rzeczywistych kosztów dostawy ciepła i zaliczek za 2019 i 2020 r. nadpłaty wystąpiły m.in. w budynkach przy ul. Sienkiewicza, Łącznej, Mickiewicza czy Młodowskiej.

Na sposób rozliczenia centralnego ogrzewania skarżą się też mieszkańcy budynku przy ul. Wołyńskiej 71. W tym przypadku MPEC z końcem lutego br. rozwiąże umowy z właścicielami poszczególnych nieruchomości, a szczegółowe rozliczenie rzeczywistych kosztów dostawy ciepła i zaliczek dostarczy im w marcu.(s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here