Dlaczego doszło do zawarcia unii w Lublinie?

Prof. Ryszard Szczygieł, wybitny historyk, mediawista, specjalizujący się w dziejach miast i mieszczaństwa oraz w historii średniowiecza wykładem „Dlaczego w 1569 roku doszło do zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie?” zainauguruje cykl „Unia lubelska i jej tradycje”

Jednym z elementów obchodów jubileuszu zawarcia unii lubelskiej będzie cykl wykładów „Unia lubelska i jej tradycje”, organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Wydział Kultury Miasta Lublin.


Wykład inauguracyjny „Dlaczego w 1569 roku doszło do zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie?” w najbliższy czwartek, 21 lutego o godzinie 17:00 w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Gabriela Narutowicza 4, poprowadzi prof. Ryszard Szczygieł, wybitny historyk, mediawista, specjalizujący się w dziejach miast i mieszczaństwa oraz w historii średniowiecza.

W sumie do stycznia przyszłego roku zaplanowano aż 10 wykładów, które poprowadzą historycy z lubelskich uczelni. Tematy pozostałych wykładów:

marzec: Wspólny sejm polsko-litewski z 1569 roku – charakterystyka przebiegu obrad (dr Paweł Jusiak)

kwiecień: Dokumenty unii polsko-litewskiej z 1569 roku – analiza treści i znaczenia dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów (prof. Henryk Gmiterek)

maj: Miejsca w Lublinie związane z unią polsko-litewską z 1569 roku (dr Grażyna Jakimińska)

czerwiec: Powstanie i treści obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” (mgr Janina Koziarska-Kowalik)

wrzesień: Symbole heraldyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów (dr Piotr Dymmel)

październik: Postanowienia unii lubelskiej w poczynaniach narodu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów (dr Jerzy Ternes)

listopad: Stosunki polsko-litewskie w czasach Sejmu Czteroletniego, Konstytucja 3 Maja i Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów (prof. Krzysztof Gąbin)

grudzień: Unia lubelska w programach ruchów narodowowyzwoleńczych w XIX wieku (prof. Wiesław Śladkowski)

styczeń 2020: Źródła i literatura o unii lubelskiej w zbiorach Hieronima Łopacińskiego (mgr Edyta Ścibor)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here