Długie czekanie na dowód osobisty

Od kilku tygodni chełmianie skarżą się, że oczekiwanie na wyrobienie dowodu osobistego znacznie się wydłużyło. Niektórzy składają więc wniosek w sąsiednich gminach.

– W ostatnim czasie niemal dwukrotnie wzrosła liczba dorosłych osób, Polaków, które chcą wyrobić dowód osobisty. Podwoiła się także liczba wniosków o wydanie dowodów dla dzieci – przyznaje Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm.

Najprawdopodobniej większe zainteresowanie dowodami to efekt wojny na Ukrainie. Dowód osobisty na terenie UE zastępuje paszport, a w niepewnych czasach coraz więcej osób liczy się z koniecznością wyjazdu w spokojniejsze regiony Europy.

D. Zieliński przypomina przy okazji, że w związku z przeprowadzonymi w ubiegłym roku zmianami ustawowymi nie ma już możliwości aplikowania o dowód za pośrednictwem portalu e-puap. – Ponieważ w dowodzie wprowadzona została druga cecha biometryczna – linie papilarne, konieczna jest osobista wizyta w urzędzie – wyjaśnia. – Urząd w celu rozładowania kolejek umawia mieszkańców na konkretne dni i godziny.

Następnie, po uzyskaniu informacji przez urząd, interesant informowany jest o dacie odbioru dokumentu. Istotne jest także to, iż rejestracja wniosku za pośrednictwem systemu informatycznego trwa minimum 30 minut na osobę. Oznacza to, że liczba osób, które mogą być obsłużone w ciągu jednego dnia, ze względu na zewnętrzne uwarunkowania, jest ograniczona. Same dowody również nie są drukowane w Chełmie, lecz dostarczane z centrali. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here