Dłużnicy bez chorobowego

W związku ze zmianą sposobu opłacania składek ZUS od 1 stycznia przedsiębiorcy mający zadłużenie w Zakładzie stracą ubezpieczenie chorobowe – przypomina ZUS, zachęcając przedsiębiorców do uregulowania zaległych składek.


Od 2018 roku zmieni się sposób opłacania składek. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny numer rachunku składkowego i wpłacał na to konto łączną kwotę składek. ZUS podzieli ją na poszczególne ubezpieczenia, przy czym w pierwszej kolejności składki pokryją najstarsze zadłużenie.
– Jeśli więc przedsiębiorca nie ureguluje zadłużenia, to w 2018 roku z automatu skasuje swoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Brak tego ubezpieczenia oznacza brak prawa m.in. do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Chcemy ustrzec przedsiębiorców przed takim scenariuszem, dlatego od kilku tygodni rozsyłamy listy z ostrzeżeniem do osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, które mają zaległości w składkach – mówi zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie, Dariusz Mańko.
ZUS do wszystkich dłużników zaczął właśnie wysyłać listy z informacją o zmianie opłacania składek i konsekwencjach nieuregulowanych zobowiązań wobec Zakładu. W województwie lubelskim listy trafią do prawie 2,7 tys. osób. Łączna kwota ich zadłużenia to 5 mln 745 tys. zł.
– Część z tych przedsiębiorców ma naprawdę niewielkie zaległości, np. kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych, więc ich spłata na bieżąco nie jest problemem. Tych, którzy do zwrotu mają znacznie więcej, zapraszamy do wystąpienia z wnioskiem o rozłożenie długu na raty – dodaje dyrektor Mańko. Każdy, kto podpisze umowę ratalną jeszcze w tym roku i będzie regulował należności w terminie, może być pewny, że ZUS rozliczy wpłaty na składki bieżące i na raty, co uchroni przedsiębiorcę przed „wypadnięciem” z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
ZUS zaprasza dłużników do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń deklarując, że pomogą w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów potrzebnych do wniosku o układ ratalny. (R)