Dni Dobrosąsiedztwa zmienią formułę

Afrykański Pomór Świń pokrzyżował plany organizatorom tegorocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki. Dlatego impreza odbędzie się w nieco zmienionej formule – w Zbereżu będzie funkcjonować tylko odprawa graniczna, zaś festyn zostanie przeniesiony nad zalew „Pompka” w Woli Uhruskiej.

Przez wzgląd na to, że Zbereże znalazło się w strefie zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, organizacja Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa wisiała na włosku. Jej losy ważyły się do końca ub. tygodnia. Ostatecznie stanęło na tym, że główny festyn zostanie przeniesiony do Woli Uhruskiej nad starorzecze „Pompka”. To właśnie tu będzie odbywać się większość uroczystości, tu stanie też scena i rozbite zostaną namioty z rękodziełem czy wyrobami regionalnymi przygotowanymi przez panie z KGW. – Myślę, że program imprezy nie ulegnie znaczącym zmianom – mówi wójt Woli Uhruskiej, Jan Łukasik. – Organizacja tego wydarzenia w dwóch miejscach jednocześnie jest dla nas i wyzwaniem, i okazją do tego, by zobaczyć, czy taka formuła EDD przyjmie się w przyszłości oraz w jaki sposób wpłynie na liczbę osób przekraczających granicę. Oczywiście nie chodzi nam o to, by bić kolejne rekordy przekroczeń przez Bug, ale o to, by impreza była udana – dodaje Łukasik.
EDD 2017 potrwają pięć dni. Most na Bugu w Zbereżu zostanie otwarty w piątek, 11 sierpnia, a zamknięty we wtorek, 15 sierpnia. Festyn w Woli Uhruskiej zaplanowano na niedzielę, 13 sierpnia. Tego dnia finał będzie miał też Międzynarodowy Plener Plastyczny Kresy 92, w którym udział bierze 14 artystów zaproszonych i 9 miejscowych. Wśród nich są zarówno rzeźbiarze jak i malarze, którzy już od poniedziałku (7 sierpnia) w ośrodku „Pompka” będą tworzyć swoje arcydzieła. Tematem głównym prac rzeźbiarzy jest w tym roku wykonanie płaskorzeźb do II części różańca świętego, natomiast malarze mają przedstawić swoją wizję klimatów nadbużańskich. Wystawę wszystkich prac będzie można obejrzeć podczas niedzielnego festynu. (bm)