Dni Frankofonii

Uczestnicy i organizatorzy festiwalu na scenie DK LSM, gdzie odbywały się konkursowe zmagania

Z okazji Dni Frankofonii 22 marca odbył się XIV Wojewódzki Festiwal Piosenki Francuskiej, który zorganizowało Stowarzyszenie PROF-EUROPE oddział Lublin we współpracy z III LO w Lublinie, XXIX LO w Lublinie oraz DK LSM.


– Co roku jesteśmy zaskakiwani doborem repertuaru. Młodzież wybiera nie tylko współczesnych wykonawców, ale i takich, o których mało kto dziś pamięta. Jesteśmy zadowoleni z różnorodności wykonanych na scenie utworów – od Edith Piaf po nowoczesne kawałki w przeróżnych stylach – od jazzu po pop – mówi Anna Białek-Marek, prezes PROF-EUROPE Lublin, nauczycielka języka francuskiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów. Dla najlepszych przygotowano nagrody: słuchawki, powerbanki czy mp4. Nagrodę główną – roczny kurs języka francuskiego, ufundował Alliance Française Lublin. Występy oceniło jury złożone z: Lydie Charlotte Kotlinski – wokalistki, Diany Świder, wokalistki, Małgorzaty Iwanickiej – nauczyciela śpiewu w DK LSM, Elodie Peurou – doktorantki KUL, wykładowcy UMCS, Kazimierza Deryło – dyrektora Alliance Francaise w Lublinie, dr. hab. Sebastiana Piotrowskiego – wykładowcy KUL, Juliena Thibaud – wykładowcy KUL i Kevina Raynauda – doktoranta KUL, wykładowcy UMCS.

– Konkurs organizowany jest z okazji Dni Frankofonii, czyli święta krajów francuskojęzycznych obchodzonego na całym świecie. Marzec jest uznawany za Miesiąc Frankofonii. Chcieliśmy przy tej okazji uczcić kulturę francuską i pokazać uczniom, że w nauce języka francuskiego nie chodzi tylko o gramatykę i słownictwo – dodaje Anna Białek-Marek.

– Uczę się w klasie dwujęzycznej z językiem francuskim. Mamy dużo godzin mówienia i czytania. Dodatkowo uczę się śpiewu w lubelskiej szkole jazzu i muzyki rozrywkowej – mówi, Sylwia Szajewska, uczennica oddziału gimnazjalnego w XXIX LO im. cc. mjra H. Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie, jedna z uczestniczek. W festiwalu bierze udział rokrocznie – w poprzedniej edycji wyśpiewała II miejsce.

Cenna znajomość francuskiego

W Lublinie tylko w nielicznych szkołach można uczyć się języka francuskiego, a tymczasem jest to bardzo istotny jeśli chodzi o prawo, marketing czy księgowość. Klasy z językiem francuskim są np. w Szkole Podstawowej nr 29 im. Adama Mickiewicza przy ul. Wajdeloty. – Staramy się wprowadzać ten język, jako drugi język obcy w klasie siódmej. Obecnie w szkole j. francuskiego uczy się około 50 uczniów. Rok temu rozpoczęliśmy też projekt nauki tego języka w klasie czwartej jako innowację pedagogiczną.– tłumaczy Anna Białek-Marek.

– Język francuski nie jest taki trudny, bo po dwóch latach prowadzenia nauki w SP nr 29 mamy już trzy finalistki i jedną laureatkę konkursu kuratoryjnego – dodaje. Lekcje francuskiego odbywają się również w III LO im. Unii Lubelskiej i XXIX LO im. cc. mjra H. Dekutowskiego ps. Zapora przy ul. Lipowej (dawne Gimnazjum nr 9).

Główną nagrodę zdobył duet: Aleksandra Kucaba i Karolina Stacharska z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie za wykonanie piosenki „Ne lui parle pas d’elle” („Nie mów mu o niej”) Lary Fabian. Alliance Francaise ufundował dla obu roczny kurs francuskiego. Emilia Kalwińska