Do pracy nierodacy

Emigracja, program 500+. Lokalni pracodawcy mają coraz większe trudności w znalezieniu rąk do pracy. Sięgają więc po cudzoziemców. W ubiegłym roku chcieli zatrudnić tysiąc osób niepolskiego pochodzenia. Głównie Ukraińców.

„Praca dla Ukraińców. Poszukujemy kandydatów na stanowisko: kierowca kategorii C i C + E. Praca 6 dni w tygodniu, od 8 do 13 godzin. Oferujemy: zarobki 9,60 zł netto za godzinę i legalną umowę o pracę. Mile widziana znajomość języka polskiego” – to tylko jedno z wielu ogłoszeń dla Ukraińców jakie znajdujemy w zakładce „Praca – Chełm” na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych.
Pracodawcy pytani o powód, dla którego w ogłoszeniu podkreślają narodowość poszukiwanych pracowników, odpowiadają wprost: – Ukraińcy akceptują warunki, których Polacy by nie zaakceptowali. Poza tym nie kombinują, nie grymaszą, solidnie pracują – tłumaczą. I to nie tylko czcze gadanie. Dane jasno wskazują, że firmy z powiatu chełmskiego zatrudniają coraz więcej cudzoziemców, zwłaszcza Ukraińców.

Tysiące miejsc pracy

– Liczba cudzoziemców podejmujących prace w naszym regionie systematycznie rośnie – mówi Barbara Gil, p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie i wylicza: – W 2014 roku do naszego urzędu pracodawcy złożyli 186 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcom. Rok później takich oświadczeń było już 690, a w 2016 roku – 1 020.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku może paść kolejny rekord. Tylko do 19 kwietnia br. do urzędu pracy wpłynęły 382 takie oświadczenia. W przeważającej większości (ok. 95 proc.) dotyczą one obywateli Ukrainy.

Kto zatrudnia? Kto pracuje?

Według oficjalnych danych w powiecie chełmskim jest 97 przedsiębiorstw zatrudniających obcokrajowców. Większość z nich (ok. 70 proc.) prowadzi działalność na terenie miasta Chełm. To najczęściej firmy z branży transportu drogowego i budownictwa.
Kogo zatrudniają? – W większości mężczyzn. Przykładowo w 2016 roku 87,8 proc. wszystkich oświadczeń dotyczyło panów – informuje dyrektor.
Blisko połowa pracujących w powiecie chełmskim obcokrajowców jest w przedziale wiekowym 26-40 lat. 37,7% z nich pracuje jako robotnicy przemysłowi, 38,7% na umowę zlecenie.

Ukrainiec za Polakiem

Dyrektor PUP w Chełmie przypomina, że do rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi dochodzi tylko wtedy, kiedy wśród osób bezrobotnych nie ma kandydatów do pracy spełniających kryteria podane przez pracodawcę.
– W każdym przypadku rejestracja oświadczenia jest poprzedzona analizą czy mamy możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o zasoby lokalnego rynku pracy – zapewnia Barbara Gil. – Dążymy, aby cudzoziemcy nie pogarszali warunków pracy mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego pozostających bez zatrudnienia.
Na koniec marca w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie zarejestrowanych było 7 964 osób bezrobotnych. (mg)