Do Sobiboru po gładkim

Inwestycje drogowe w powiecie włodawskim nabierają tempa. Tym razem rusza budowa dwóch odcinków dróg – w gminach Włodawa i Urszulin. Za 7 mln zł nowy asfalt pokryje w sumie 8-kilometrowy odcinek. Na pierwszy ogień idzie fatalna droga od Sobiboru-Stacji do szosy nr 816.

16 lutego został ogłoszony przetarg na realizację dwóch inwestycji w powiecie włodawskim. Pierwsza to „Budowa i przebudowa drogi powiatowej 1727L Sobibór – droga wojewódzka 816” o długości 3,7 km. Druga zaś to „Rozbudowa drogi powiatowej 1716L Nadrybie – Urszulin” o długości 4,1 km. Obie inwestycje są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Wygodniej, szybciej, bezpieczniej”. Całkowita wartość projektu realizowanego w powiecie włodawskim wynosi 7.138 tys. zł, natomiast kwota dofinansowania ze środków UE to 4.378 tys. zł.
W tym roku realizowana będzie pierwsza inwestycja. Położona w obszarach o ogromnych walorach turystycznych droga 1727L stanowi dojazd do Byłego Niemieckiego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, siedziby Nadleśnictwa Sobibór, Sobiborskiego Parku Krajobrazowego z rezerwatami przyrody, a także do terminala załadunkowego. Linia kolejowa łącząca stację Chełm ze stacją Włodawa wykorzystywana jest do wywozu drewna z trzech nadleśnictw: Chełm, Sobibór oraz Włodawa. Na stacji kolejowej Sobibór przez cały rok odbywa się załadunek i spedycja drewna pozyskiwanego w lasach Nadleśnictwa Sobibór, szczególnie do dużych odbiorców o zasięgu krajowym. – Brak nawierzchni utwardzonej odcinka drogi od terminala do drogi wojewódzkiej 816 stanowi ograniczenie w możliwościach transportu kolejowego przez odbiorców ze stacji Sobibór – dodaje Wiesława Kadrow, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie. W ramach tej inwestycji trzeba będzie budować drogę praktycznie od nowa, gdyż jest to odcinek drogi gruntowej.
Rozbudowa drogi 1716L Nadrybie – Urszulin będzie realizowana w roku 2019. – O drogach, które nie są w najlepszym stanie, nigdy nie zapominamy. Wiemy bowiem doskonale, jak ważna dla rozwoju powiatu jest infrastruktura drogowa. Bez niej nie można myśleć ani o przyciągnięciu inwestycji, ani większym zainteresowaniu turystów naszym pięknym powiatem – mówi starosta Andrzej Romańczuk. (pk)