Do więzienia za milczenie

Dotychczas sąsiad, który podejrzewał, że dziecku „za ścianą” dzieje się krzywda miał prawo zareagować. Teraz to nie będzie tylko prawo, ale i obowiązek. Niezgłoszenie ciężkiego przestępstwa wobec dziecka grozić będzie trzyletnim więzieniem.

Wymiar sprawiedliwości będzie bardziej surowy dla osób, które wyrządzają krzywdę najmłodszym obywatelom. Prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu nowe przepisy dotyczące karania osób znęcających się nad dziećmi.
Nowe prawo zakłada, że sprawcy, którzy dopuszczą się znęcania się nad własnymi dziećmi lub innymi osobami pozostającymi wobec nich w stosunku zależności, będą podlegać karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie będzie dotyczyć osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny – sprawca będzie podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od 1 roku do 10 lat.
Nowe przepisy wprowadzają również kary za milczenie. Niezgłoszenie ciężkiego przestępstwa wobec dziecka będzie grozić trzyletnim więzieniem.
Przepisy wejdą w życie za trzy miesiące. (mg)