Do wyborów już nie pod górkę

Pani Monika Flis, wicedyrektor przedszkola „Akademia Poziomkowa” i pani Lucyna Fryc (z lewej) przed siedzibą komisji wyborczej nr 58 w niepublicznym przedszkolu „Akademia Poziomkowa” przy ulicy Siewnej 20

Udało się zmienić siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej nr 58 z położonego na drugim piętrze, trudno dostępnego, lokalu przy ulicy Nadbystrzyckiej 25, na parter Przedszkola Niepublicznego „Akademia Poziomkowa” przy ulicy Siewnej 20. Pomogła też interwencja „Nowego Tygodnia” po sygnale naszych czytelniczek.


– Od kilku lat wszyscy wspinamy się na schody do lokalu wyborczego przy ulicy Nadbystrzyckiej 25. To jest pomieszczenie wynajmowane od spółdzielni mieszkaniowej „Spółdzielca”, umieszczone na wysokości drugiego piętra. Ilość schodów jest nie do pokonania dla osoby starszej, czy kogoś na wózku inwalidzkim – poinformowała nas pani Lucyna Fryc, mieszkanka ulicy Glinianej.

Po wielu urzędniczych wizytach w dzielnicy udało się znaleźć nowy lokal, który spełnia wszystkie wyborcze standardy. – Na wybory przeznaczymy lokal na parterze, po lewej stronie od wejścia głównego. To duża sala, w której pomieszczą się stoliki komisji i miejsca do głosowania. Nie będzie problemu z krzesłami, bo do małych dziecięcych krzesełek mamy specjalne dokręcane nóżki, które podnoszą ich wysokość do normalnego krzesła, dla osób dorosłych – zapewnia pani wicedyrektor Monika Flis z Przedszkola Niepublicznego „Akademia Poziomkowa”. Flagi w przedszkolu już są, brakuje tylko drążków i stojaków.

– Do lokalu dostarczone zostanie niezbędne wyposażenie. Powiadomimy również mieszkańców o zmianie siedziby komisji – tłumaczy Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta miasta Lublin do spraw wyborów. – Cieszymy się bardzo z tej zmiany, jesteśmy wdzięczni, że ratusz przychylił się do naszych próśb – podkreśla pani Lucyna Fryc, mieszkanka ulicy Glinianej. To ona w imieniu swoich starszych sąsiadów, którym za ciężko było wspinać się po schodach na Nadbystrzyckiej, wielokrotnie pisała do urzędu miasta i szukała odpowiedniego lokalu w swoim obwodzie.

Na ostatniej sesji rady miasta radni uchwalili już podział Miasta Lublin na stałe obwody głosowania. Jest kilka zmian: siedziba obwodowej komisji wyborczej nr 72, dotychczas zlokalizowana w gabinecie neurologopedycznym i psychologicznym przy ul. Gęsiej 23, została przeniesiona do Przedszkola Niepublicznego „Koralik” przy ul. Koralowej 19 (przystosowane dla osób niepełnosprawnych).

Zmienia się też siedziba obwodowej komisji wyborczej nr 2. Tutaj mieszkańcy nie zagłosują już w prywatnym przedszkolu „Motylek” przy al. Warszawskiej, ale pójdą do Przedszkola nr 25 przy al. Warszawskiej 37 a. Powodem zmiany siedziby jest brak zgody dotychczasowych wynajmujących. Z tego samego powodu zmienia się siedziba komisji nr 62 – z administracji os. Konopnickiej przy Jana Sawy na Szkołę Podstawową nr 38 przy ul. Pana Wołodyjowskiego 13.

Za mała powierzchnia lokalu, to podwód zmiany miejsca komisji nr 121 z MOPR przy al. Kompozytorów Polskich na siedzibę spółdzielni mieszkaniowej „Rudnik” przy ulicy Nowowiejskiego 6.

Emilia Kalwińska

Obwód wyborczy nr 58 obecnie obejmuje obecnie ulice: Boczna Siewnej str. nieparzysta w całości, Gliniana str. nieparzysta od nr 1 do nr 23 i str. parzysta od nr 2 do nr 36, Głęboka str. parzysta od nr 2 do nr 8, Letnia w całości, Nadbystrzycka str. nieparzysta od nr 1 do nr 23, Poprzeczna w całości, Pszenna str. Nieparzysta w całości, Siewna str. parzysta w całości, Słoneczna str. nieparzysta w całości i str. parzysta od nr 2 do nr 8, Żniwna str. nieparzysta od nr 1 do nr 17.