Dobrze być dyrektorem!

Jak co roku lista nagrodzonych przez marszałków dyrektorów jednostek służby zdrowia i kultury kontrastuje z listami płac pracowników.
Oczywiście nie wszyscy szefowie zostali docenieni. Najgorzej mają ci, którzy stracili zaufanie marszałków i pożegnali się ze stanowiskami, jak Elżbieta Starosławska z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i Zofia Ciuruś z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (a także Agnieszka Zadura z Muzeum Nadwiślańskiego, bohaterka najdłużej trwającego postępowania kontrolnego w historii lubelskiego samorządu).
Nie zostali też nagrodzeniu dopiero zaczynający swoje misje Tadeusz Sławecki, który z wiceministra edukacji awansował na „pierwszego bibliotekarza województwa” oraz prof. Iwona Sawulska, kierująca dopiero pierwszy sezon lubelskim Teatrem Muzycznym. Nie otrzymał też nagrody szef Filharmonii Lubelskiej, Jan Sęk, który wykazał stratę finansową w podległej sobie instytucji, co automatycznie wykluczyło go z grona uprawnionych do uzyskania rocznej premii.
Innych doceniono. 12 tys. zł nagrody otrzymał dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek (PO). Mirosław Korbut (PSL), kierujący skansenem, dostał 9,2 tys. zł, Katarzyna Mieczkowska-Czerniak (PO), dyrektor Muzeum Lubelskiego – 10,9 tys. zł, a odchodzący ze stanowiska dyrektor Teatru im. Osterwy, Krzysztof Torończyk, na odchodne otrzymał 6,5 tys. zł.

…w zdrowiu więcej!

Bardziej liberalne zasady nagradzania panują w służbie zdrowia, w której decyduje nie wynik netto, ale skorygowany o wartość amortyzacji, a ponadto bardziej skomplikowany algorytm wskazujący na „ogólną poprawę” sytuacji finansowej danego szpitala czy przychodni. Większa jest też rozpiętość przyznawanych nagród finansowych (w przypadku szefów lubelskich szpitali to dwukrotność ich miesięcznego wynagrodzenia). I tak Gabriel Maj, dyrektor szpitala im. Wyszyńskiego, wyróżniony został kwotą 32,1 tys. zł, Marzena Kowalczyk z „Jana Bożego” zasłużyła na 31 tys. zł, Edward Lewczuk ze Szpitala Neuropsychiatrycznego otrzymał 24,2 tys. zł, Zdzisław Kulesza z Pogotowia Ratunkowego – 22,9 tys., a Anna Rutczyńska-Rumińska, kierowniczka Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (będąca już w wieku emerytalnym) – 22 tys. zł. – Nagrody są przyznawane dyrektorom, którzy nie naruszyli swoich obowiązków pracowniczych i przepracowali na swoim stanowisku cały rok kalendarzowy – tłumaczy Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
TAK