Dobrze orze

Leszek Ciupa z gminy Żmudź ma szansę zostać Rolnikiem Lubelszczyzny 2016. Jest jedynym w powiecie chełmskim rolnikiem, zakwalifikowanym do konkursu współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Zakończył się pierwszy etap konkursu Rolnik Lubelszczyzny 2016. Do kolejnej rundy zakwalifikowało się 21 rolników. Każdy z nich musi wykazać się wyróżniającymi wskaźnikami produkcji, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań i umiejętnością korzystania z funduszy unijnych. Obecnie jurorzy wizytują zgłoszone gospodarstwa i dokonują ich ocen. Komisja ocenia także dbałość o estetykę zagrody, sprawdza osiągnięcia w branżowych wystawach i konkursach oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Jedynym rolnikiem z powiatu chełmskiego zakwalifikowanym do kolejnego etapu konkursu jest Leszek Ciupa z Wołkowian (gmina Żmudź). Start w konkursie zaproponowali mu urzędnicy starostwa, którzy uznali, że Ciupa najlepiej będzie reprezentował powiat chełmski. Leszek Ciupa gospodarstwo rolne przejął po rodzicach. Prowadzi je od 30 lat. Specjalizuje się w produkcji roślinnej: zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, które uprawia na 110 ha. Jak mówi – prowadzi tradycyjne uprawy, ale z pomocą nowoczesnego sprzętu, zakupionego m.in. z unijnych dotacji. W pracach na roli pomaga mu żona, Kazimiera, na co dzień nauczycielka w żmudzkiej szkole, a także dzieci.

– Bardzo lubię swoją pracę, to dla mnie żaden przymus, tylko przyjemność – mówi L. Ciupa. – Można powiedzieć, że łączę przyjemne z pożytecznym. Rodzina – żona i dzieci w wolnym czasie również mi pomagają. Kiedy starostwo zaproponowało nam udział w konkursie stwierdziliśmy, że chętnie weźmiemy w nim udział. W końcu nie mamy nic do stracenia.
Wyniki konkursu Rolnik Lubelszczyzny 2016 zostaną ogłoszone 22 listopada br., podczas uroczystego otwarcia targów VEGE FRUIT EXPO oraz INTEFO. (mo)