Dobrze płatna obsługa biznesu

– Rok 2017 będzie należał do firm z branży IT i outsourcingu – przekonują urzędnicy z lubelskiego ratusza.
Okazją do takich przewidywań stały się pierwsze w tym roku zapowiedzi zatrudniania lublinian w tym sektorze usług. Działająca w Lublinie od kilku lat korporacja Convergys szuka 60 pracowników, zachęcając kandydatów wynagrodzeniem rzędu pięciu tysięcy złotych.
Firma zajmuje się przede wszystkim telefoniczną obsługą niemieckiego klienta Telefonica Deutschland. – Ta branża silnie się rozwija, a Lublin, obok innych dużych ośrodków, staje się kolejnym centralnym punktem usług biznesowych. Tym bardziej cieszy fakt, że równocześnie rozwija się obszar produkcji – mówi wspominając przykład Ursusa czy ABM Greiffenberger prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Plan Convergys wpasowuje się w strategię rozwoju Lublina do 2020 roku. Wsparciem ratusza cieszy się prezes firmy, Paweł Puła. – Te trzy lata naszej obecności w Lublinie określam jako wyjątkową podróż. Rozrośliśmy się do poziomu 120 pracowników z umowami o pracę na czas nieokreślony. Rekrutujemy głównie wewnątrz, ale nie zamykamy się, czego dowodem jest współpraca z uczelniami: KUL czy UMCS. Absolwenci germanistyk znajdują u nas zatrudnienie, ale też możliwość odbycia praktyk. Dla bezrobotnych mamy bezpłatne kursy językowe – przybliża ofertę prezes Puła.

Z wysoką jakością wiążą się wysokie zarobki, a te Convergys podniósł w tym roku aż o 40 procent, do poziomu 5 tysięcy zł brutto „na początek”. – To wynagrodzenie, które pracownik otrzyma już po trzech miesiącach. Wcześniej, przy płatnych szkoleniach pracownicy otrzymują 4 tys. zł brutto – wyjaśnia Puła. Rekrutacja do Convergys składa się z rozmowy telefonicznej, wywiadu z liderem zespołu i testu gramatycznego.
Z 70 firm z branży, które pojawiły się w Lublinie w obecnej kadencji samorządu ponad połowa jest ściśle powiązana z IT. – Widzimy, że absolwenci informatyki zostają w Lublinie i znajdują dobrze płatną pracę – mówi z zadowoleniem prezydent Krzysztof Żuk. A dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Mariusz Sagan podkreśla szybki wzrost w Lublinie rynku nowoczesnej obsługi biznesu. – W tej statystyce Lublin zajmuje aktualnie ósme miejsce w Polsce. Jednak nie oddaje ono faktycznego wzrostu, który jest wyższy niż w kraju. Przeskoczyliśmy Bydgoszcz i Szczecin, na ścianie wschodniej jesteśmy zdecydowanym liderem – dodaje.BCH