Dokąd poszli policjanci?

Chełmianie zwracają uwagę, że na ulicach nie widać pieszych patroli policyjnych. – Kiedyś spotykało się policjantów na każdym kroku, teraz taki widok to rzadkość – zauważa nasz Czytelnik. Mundurowi przyznają, że piesze patrole nie co dzień są wysyłane na chełmskie ulice, za to więcej jest zmotoryzowanych, a te szybciej docierają na interwencje.

 

Jeszcze dziesięć lat temu na chełmskich ulicach pieszych patroli policyjnych było mnóstwo. Mundurowych można było spotkać wszędzie. Krążyło, co prawda, mniej radiowozów, ale widok policjantów patrolujących na piechotę zaułki ulic nie był rzadkością. Teraz pieszych patroli jest jak na lekarstwo.
– Często spaceruję po centrum miasta, a piesze patrole policyjne widuję od święta. Zmotoryzowane patrole nie mają takiego oddziaływania prewencyjnego jak piesze – twierdzi nasz Czytelnik.
Policjanci zapewniają, że piesze patrole wciąż wysyłane są na chełmskie ulice, ale już nie codziennie, jak kiedyś. Więcej jest patroli zmotoryzowanych, bo te szybciej docierają na miejsce interwencji. Mundurowi tłumaczą, że policja służyć ma społeczeństwu, a ono oczekuje od niej szybkiej reakcji.
– Piesze patrole nadal funkcjonują – zapewnia podkom. Ewa Czyż, oficer prasowy KMP w Chełmie. – Co miesiąc wykonywana jest tzw. analiza stanu bezpieczeństwa miasta i na tej podstawie kierowane są patrole w zależności od potrzeb i danej sytuacji. Faktem jest, że więcej jest patroli zmotoryzowanych, bo dzięki temu czas oczekiwania na interwencję jest krótszy. Staramy się robić wszystko, aby nasza służba była efektywna. Policjanci wciąż tworzą piesze patrole łączone z funkcjonariuszami innych służb, np. ze Służbą Celną, które można spotkać chociażby w okolicach bazarów.
W KMP Chełm pracuje 279 policjantów, jest 6 wakatów. Zabezpieczeniem ulic miasta zajmuje się Wydział Patrolowo-Interwencyjny KMP Chełm, który stanowi około 20. proc. wszystkich funkcjonariuszy. Chełmska jednostka dysponuje 37 radiowozami, w tym także nieoznakowanymi. Na Wydział Patrolowo-Interwencyjny przypada 9 radiowozów, pozostałe są w dyspozycji policjantów zajmujących się przestępstwami gospodarczymi, a także funkcjonariuszy drogówki czy kryminalnych. (mo)