Dopłaty tylko przez internet!

Rolnicy, uwaga! Nadchodzi rewolucja w składaniu wniosków o dopłaty do ziemi. W tym roku będzie można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem internetu. Chociaż ma to usprawnić przekazywanie dokumentów, a co za tym idzie wypłatę pieniędzy, to niestety w pierwszym roku wprowadzi sporo zamieszania i niepokoju wśród gospodarzy.

Rolnicy przyzwyczaili się już do corocznych kampanii składania wniosków o dopłaty do ziemi. I mimo że od kilku lat mają możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, to korzysta z tego znikomy procent gospodarzy. Wolą formę papierową z kilku powodów, ale główny jest taki, że gdy składają wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to pracownik od ręki go sprawdzi, wyłapie błędy i braki, które można poprawić, i wyda podpisane przez siebie potwierdzenie złożenia wniosku. W tym roku szykuje się rewolucja. Wnioski mają być składane wyłącznie przez internet za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
Pracownicy ARiMR przekonują, że wersja elektroniczna wprowadza dużo ułatwień, ale w pierwszym roku zapewne nie uda się uniknąć zamieszania i niepokoju samych gospodarzy.

Jak złożyć wniosek?

Żeby móc złożyć wniosek przez internet, trzeba się najpierw zalogować w aplikacji eWniosekPlus dostępny na stronie internetowej ARiMR (a jeśli ten nie działa, to na e-Wniosek). Potrzeba do tego numeru identyfikacyjnego (EP), numeru konta bankowego, na które ARiMR wykonuje przelewy, i kwoty ostatniego przelewu z 2017 roku (w przypadku serwisu e-Wniosek – przelewu z 2016 roku). Wniosek można wypełnić w trybie uproszczonym lub pełnym. Z pierwszego mogą skorzystać jedynie rolnicy, którzy uczestniczą w systemie dla małych gospodarstw lub mają do 10 ha ziemi. Ale nawet jeśli ci najmniejsi ubiegają się o płatności rolnośrodowiskowe, rolnośrodowiskowo-klimatyczne, ekologiczne lub zalesieniowe, to muszą skorzystać z trybu pełnego. Tryb pełny umożliwia wprowadzanie zmian do wniosku, dodawanie załączników, usuwanie lub dodawanie działek ewidencyjnych oraz deklarowanie zwierząt do płatności. Chociaż składanie wniosku może wydawać się skomplikowane to aplikacja pomaga rolnikowi przejść przez ten proces. Pojawią się wskazówki do wypełnianych pól i załączników. Nie trzeba będzie podawać danych numerycznych czy wielokrotnie rysować granic działek, bo te generowane będą automatycznie. Z aplikacji można będzie korzystać na tablecie i smartfonie. Młodzi rolnicy zapewne przekonają się do nowej formy składania wniosku, ale nie zabraknie takich, którzy mogą mieć kłopot chociażby z samym dostępem do szybkiego internetu, który bez zacinania i zawieszania obsłuży aplikację. Będą mogli skorzystać z pomocy doradców Ośrodka Doradztwa Rolniczego i prywatnych firm przy składaniu wniosków tak jak robili to do tej pory. Oczywiście płacąc za usługę.

Kto na oświadczenie a kto na papierze?
Nowe zasady dopuszczają złożenie papierowego oświadczenia zamiast wniosku elektronicznego. Ta możliwość skierowana jest tylko do mniejszych rolników (do 10 ha) i tylko w przypadku, gdy dane we wniosku i załączniku do wniosku z tego roku nie różnią się od tych sprzed roku. Oświadczenia mogą składać tylko rolnicy, którzy ubiegali się o Jednolitą Płatność Obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, do owiec, kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu, płatność ONW, wypłatę pomocy na zalesianie, premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową. Oświadczenia będzie można składać wcześniej niż wnioski o dopłaty, bo od 15 lutego do 14 marca. Formularz dostępny jest na stronie arimr.gov.pl
W uzasadnionych wypadkach ARiMR dopuszcza możliwość złożenia wniosku papierowego. Ale tylko dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR.
Więcej szczegółów na temat nowych zasad można znaleźć na stronach internetowych arimr.gov.pl. (bf)