Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży…

Fundacja WWF Polska wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze wzywają lublinian 12 marca o godz. 15 do protestu na pl. Litewskim pod hasłem: Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży.


Ekolodzy domagają się przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego w Karpatach. Zapraszają mieszkańców Lublina, aby wspólnie bić na alarm za pomocą bębnów i zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie. Można przynieść własne instrumenty muzyczne. Najciekawsze, własnoręcznie wykonane sprzęty grające zostaną nagrodzone przez Fundację WWF nagrodami niespodziankami.
– Do tej pory, na stronie SerceKarpat.pl zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze – mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.
Podczas marcowej kampanii „Godzina dla Ziemi” WWF chce uzyskać poparcie dla tej idei ok. 200 tysięcy ludzi w Polsce. Obszary Puszczy Karpackiej – to lasy o cechach naturalnych, gdzie jodły, buki i jawory osiągają wiek nawet 300 lat. To ostoja wielu zagrożonych gatunków, miejsce występowania wilka, rysia, niedźwiedzia i żbika oraz obszary lęgowe rzadkich gatunków ptaków – orła przedniego, puszczyka uralskiego i najmniejszej naszej sowy – sóweczki. To właśnie w Puszczy Karpackiej są jedne z ostatnich w Europie fragmenty lasów o naturalnym charakterze. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać także na stronie SerceKarpat.pl. A 12 marca o godz. 17.30 0 w Centrum Kongresowym o udziale w akcji „Godzina Dla Ziemi WWF” opowiedzą gwiazdy: Sławomir Zapała, Magdalena Kajrowicz, Michał Milowicz, Joanna Moro, Michał Malinowski oraz Dorota Chotecka. (EM.K.)

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o godz. 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku w Polsce światła zgasną właśnie dla Puszczy Karpackiej.

Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie Turnickiego Parku Narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z czego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).