Dorabiali zamiast się leczyć

Co dziewiąty ze skontrolowanych mieszkańców województwa lubelskiego pracował zamiast się leczyć – to wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Dane dotyczą pierwszego kwartału tego roku. – Lekarze orzecznicy zbadali 6,4 tys. osób i musieli skrócić 138 zwolnień, bo stan zdrowia badanych pozwalał na ich powrót do pracy. Natomiast inspektorzy ZUS zweryfikowali prawie 1,6 tys. zaświadczeń lekarskich. Na nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia, głównie na pracy zarobkowej, przyłapali 175 osób – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. Skutek finansowy kontroli wyniósł w naszym regionie 277 tysięcy złotych. To kwota wstrzymanych i cofniętych świadczeń chorobowych.

Małgorzata Korba przypomina, że nie tylko ZUS sprawdza, czy prawidłowo korzystamy ze zwolnień lekarskich. – Instytucja robi to w stosunku do ubezpieczonych, którzy prowadzą własne firmy i do zatrudnionych w niewielkich zakładach pracy. Więksi pracodawcy, zatrudniający ponad 20 osób, mają uprawnienia do samodzielnej kontroli swoich pracowników – tłumaczy. GR