Doskonały Concept

Firma Concept Stal B&S Lejman Sp. Jawna od hurtowni materiałów budowlanych i pokryć dachowych przekształciła się w renomowanego producenta nowoczesnych linii do cięcia i profilowania blach. Cały czas stawia na rozwój zaplecza i nowych technologii i od blisko 30 lat daje zatrudnienie mieszkańcom naszego regionu.

Firma Concept powstała w 1990 roku. Początkowo głównym profilem działalności przedsiębiorstwa była sprzedaż gotowych pokryć dachowych i innych materiałów budowlanych. Z czasem zmieniono profil działalności i obok sprzedaży zajęto się ich produkcją. Firma wprowadzała drobne usprawnienia podzespołów posiadanych maszyn, a gdy przynosiło to coraz większe efekty, wprowadzała coraz szersze innowacje technologiczne, które zwieńczyło projektowanie i produkowanie maszyn na własne potrzeby spółki. Concept Stal rozpoczął prace produkcyjne nad wprowadzeniem na rynek własnej linii do cięcia i profilowania blach. Dzisiaj firma oferuje szeroką gamę produktów, nie ograniczając się jedynie do branży metalowych pokryć dachowych. Marka Concept Stal jest kojarzona z najwyższą jakością i niezawodnością technologiczną. To, co wyróżnia przedsiębiorstwo, to indywidualne podejście do klienta, który potrzebuje unikatowych rozwiązań, opracowanych specjalnie na miarę jego potrzeb technologicznych i wizji.

Strzał w dziesiątkę

Ten kierunek rozwoju okazał się strzałem w dziesiątkę i doskonałym pomysłem, który z chełmskiego przedsiębiorstwa stworzył lidera w produkcji nowoczesnych linii do przetwarzania blach. Sięgają po nie nie tylko rodzimi klienci, ale też firmy z Niemiec, Włoch, Węgier, Rosji, Rumuni, Ukrainy, Azerbejdżanu, Białorusi i wielu innych krajów.
Nad realizacją projektów czuwa dział konstrukcyjny. To w nim powstają projekty i dokumentacja techniczna prototypowych maszyn zamówionych przez klientów. Prace badawcze działu konstrukcyjnego i nowatorskie rozwiązania techniczne w produkowanych urządzeniach stawiają Concept Stal w czołówce firm zajmujących się produkcją maszyn o takiej specjalizacji.

– Pracujemy na najnowocześniejszym oprogramowaniu CAD, CAM, CAE wspomagającym projektowanie oraz produkcję maszyn – mówi Główny Konstruktor Damian Krawiec – Nasi konstruktorzy przeprowadzają analizy dla procesów tłoczenia i profilowania, wspierane przez obliczenia wytrzymałościowe elementów maszyn. Pracujemy nad różnorodnymi projektami zawierającymi układy hydrauliczne, pneumatyczne, technikę próżniową, serwonapędy.

Marka „Concept Stal” kojarzona jest z jakością i niezawodnością technologiczną. Wytwarzanie produktów o wysokiej jakości, to przede wszystkim zasługa wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, jakich firma zatrudnia. Przedsiębiorstwo aktualnie zatrudnia około 50 osób, w tym: inżynierów – programistów PLC, operatorów obrabiarek CNC, elektroników, a także pracowników biurowych, w tym wykwalifikowanych managerów oraz osoby do obsługi księgowej.

Badania i rozwój

W 2016 roku w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, firma podpisała umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczącą projektu „Internacjonalizacja 1.1. POWP”, wspierającego działania proeksportowe małych i średnich przedsiębiorstw Polski Wschodniej. Potwierdzeniem innowacyjności przedsiębiorstwa jest dotacja na prace badawczo-rozwojowe z ogólnopolskiego projektu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Tylko 71 z ponad tysiąca firm otrzymało dofinansowanie z tego programu.

– W ramach projektu unijnego powstaje nowa hala produkcyjna oraz nowe biuro, w którym będą pomieszczenia dla: kadry technicznej z zaawansowanym technologicznie osprzętem oraz laboratorium, gdzie znajdą się między innymi bramowa laserowa maszyna pomiarowa, spektrometr masowy i inne wyposażenie do badania struktury i składu chemicznego materiałów. Firma jest w trakcie zakupu nowych obrabiarek CNC niezbędnych do prowadzonej produkcji. Realizacja projektów pozwoli nam na zwiększenie potencjału produkcyjnego i wzrost konkurencyjności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych – mówi Stanisław Lejman, współwłaściciel firmy.

To ich wyróżnia

To co wyróżnia Concept Stal to wysoka kultura organizacyjna, wykwalifikowana kadra, możliwość dokształcania i międzynarodowy zakres działalności. Aż 70 proc. produkcji stanowi eksport. Jedna z ostatnich realizacji to panel dachowy HYYGGE dla największego, globalnego producenta pokryć dachowych, fińskiej korporacji RUUKKI. Takie sukcesy nie byłyby możliwe bez nowoczesnych maszyn oraz podejmowania się realizacji nowych, wymagających asortymentów w oparciu o posiadane patenty i wzory użytkowe. Firma „Concept Stal” daje szanse rozwoju dla młodych – organizując dla nich staże i praktyki, jest jednym z większych pracodawców w regionie. W związku z budową nowej hali i rozbudową parku maszynowego rozpoczyna nabór kolejnych pracowników.