Dostaniemy górę euro

Znamy kwotę jaka została przewidziana w projekcie umowy partnerstwa dla województwa lubelskiego w ramach perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Chodzi o 1,768 mld euro (ze środków UE) oraz 312 mln euro wkładu krajowego (łącznie ponad 2 mld euro), które zasilą inwestycje finansowane z programu regionalnego. Będzie to drugi co do wielkości środków program w Polsce zarządzany przez samorząd województwa – więcej otrzyma tylko województwo śląskie!

Polska otrzyma w sumie 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym.

– Fundusze, które dla Polski wynegocjowaliśmy na lipcowym szczycie Rady Europejskiej, są największe w historii. Dodajemy do nich pieniądze z budżetu krajowego. Środki z obu puli przeznaczymy na odbudowę gospodarki po epidemii. To ogromna szansa, dlatego już dziś pracujemy nad przywróceniem sił witalnych gospodarce. Częścią tych działań są rozpoczynające się konsultacje Umowy Partnerstwa – mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej otwierającej konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

– Programy krajowe będą tematycznie zbliżone do tych realizowanych obecnie. – Oznacza to, że pieniądze z polityki spójności przeznaczone zostaną m.in. na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, ochronę środowiska, czy wsparcie makroregionu Polski Wschodniej.

Wkład UE w program regionalny dla województwa lubelskiego wyniesie aż 1,768 mld euro, zaś wkład krajowy 312 mln euro – co daje w sumie 2,08 mld euro! Więcej (2,365 mld euro) od nas otrzyma tylko woj. śląskie. – Mamy miliardy dla regionu i musimy je wspólnie dobrze wykorzystać. Moment, w którym rząd pokazał Umowę Partnerstwa, czyli to w jaki sposób będziemy wydawać środki europejskie w kolejnym budżecie Unii, jest dniem sukcesu województwa lubelskiego – podkreśla Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

To nie koniec dobrych informacji da mieszkańców Lubelszczyzny. Sześć regionów (tj. śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) otrzyma dodatkowe ok. 5 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i polityki spójności. Ponadto wdrożony zostanie także program dla Polski Wschodniej, który będzie obejmował regiony: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, także mazowieckie (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Jego wartość szacowana jest na 2,9 mld euro! BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here