Dostawcy Mleczarni nagrodzeni

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka po raz piąty uhonorowała najlepszych hodowców bydła mlecznego i producentów mleka w kraju. Podczas odbywającej się corocznie w Warszawie Mlecznej Gali prestiżowe wyróżnienia otrzymały dwa gospodarstwa z Lubelszczyzny, które dostarczają mleko do OSM Krasnystaw.

Honorowy patronat nad Mleczną Galą 2018 objęli premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Podczas uroczystości przedstawiono laureatów 7 kategorii pod względem wydajności od krów w poszczególnych rasach oraz 7 kategorii pod względem rekordowych wydajności w odniesieniu do wielkości stad. Spółka Montagro z Wierzbicy (gmina Lubycza Królewska) zdobyła pierwsze miejsce w kategorii stad w rasie montbeliarde z wynikiem 9 985 kg surowca rocznie, natomiast Małgorzata i Leszek Dusznik z miejscowości Wierzba (gmina Stary Zamość) zwyciężyli z rekordową wydajnością 14 639 kg w odniesieniu do wielkości stada 50-150 sztuk. Ponadto z okazji 5 jubileuszu Mlecznej Gali, zespół oceniający przeanalizował wyniki tych gospodarstw, które były laureatami wszystkich 5 edycji wydarzenia i wyselekcjonował najlepszych z najlepszych.

Tzw. „Piątka na piątkę” to pięciu producentów mleka, którzy w swoich rasach i specjalizacjach osiągnęli największy progres i stali się przez to ich nieformalnymi liderami wzrostu. W gronie 5 najlepszych hodowców w Polsce znalazła się Małgorzata Dusznik, której gospodarstwo dostarcza mleko do OSM Krasnystaw. Gala jest także okazją do podziękowania zakładom mleczarskim, które aktywnie wspierają hodowców bydła mlecznego w ich codziennej pracy. Wśród wyróżnionych znalazła się także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie. (k)