Dostrzec godność chorego

Uroczysta msza połączona była z sakramentem namaszczenia chorych

Główne obchody 28. Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej miały miejsce w archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Apostoła w Lublinie. Mszy św. o godz. 10, we wtorek 11 lutego, połączonej z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych, przewodniczył biskup pomocniczy ks. bp. Józef Wróbel, któremu w liturgii towarzyszył ks. bp. Ryszard Karpiński.


Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 75. rocznicę objawień w Fatimie, tj. 13 maja 1992 r., przez papieża Jana Pawła II. Obchodzony jest 11 lutego, kiedy wspominamy Matkę Bożą z Lourdes (11 lutego), na pamiątkę objawień Maryi w tej francuskiej miejscowości – pierwsze z osiemnastu objawień miało miejsce 11 lutego 1858 r. Od tego czasu odnotowano w powstałym tam sanktuarium maryjnym blisko siedem tysięcy niewytłumaczalnych medycznie uzdrowień.

Właśnie do faktu uwolnienia z choroby i związanego z nią bólu i cierpienia odniósł się podczas swojej homilii bp. Józef Wróbel. Przypomniał, że lubelska archikatedra to także miejsce kultu obrazu Matki Bożej Płaczącej, do którego pielgrzymują ludzie cierpiący. „Maryja jest tą, przed którą” – jak powiedział bp. J. Wróbel – „wylewamy łzy z powodu cierpienia i bólu”. Biskup przypomniał jednak, że Maryja uczy nas także nieustannego zawierzenia Jezusowi Chrystusowi – swojemu Synowi. Zarazem Maryja uczy by „nigdy nie zapominać o godności jaką jest obdarzony każdy człowiek”.

Godność człowieka chorego podkreślał także papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego zatytułowanym „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.: „Drodzy pracownicy służby zdrowia, każda interwencja diagnostyczna, prewencyjna, terapeutyczna, badawcza, lecznicza i rehabilitacyjna skierowana jest do osoby chorego, gdzie rzeczownik „osoba” pojawia się przed przymiotnikiem „chory””. Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here