Doświetlić przejścia dla pieszych

Marcin Worotyński, radny miasta Krasnystaw, zwrócił uwagę na problem bezpieczeństwa w mieście. Według niego przejścia dla pieszych nie są odpowiednio doświetlone. Radny uważa, że miasto powinno znaleźć w budżecie pieniądze na ten cel.

Swoją interpelację radny Marcin Worotyński wygłosił na ostatniej sesji rady miasta. – Zgłaszam potrzebę zainwestowania w doświetlenie przejść dla pieszych na ulicach naszego miasta – mówił. – Wypadki z udziałem pieszych są dużym problemem w naszym kraju i występują w znacznie większej częstotliwości, niż w innych państwach Unii Europejskiej.
Radny podkreślił, że tylko w tym roku w Polsce doszło do 4 000 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich ponad 400 osób, a blisko 4 000 zostało rannych.

– Kilka dni temu w Tomaszowie Lubelskim doszło do groźnego potrącenia pieszego na przejściu, a podobne zdarzenia miało miejsce w Krasnymstawie – uzasadniał Marcin Worotyński. – Według statystyk głównymi przyczynami potrąceń pieszych jest nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściach. Często zdarza się, że pieszy jest niewidoczny dla kierowcy po zmroku, gdy w okolicy przejścia jest ciemno. Również padający o tej porze roku deszcz nie poprawia widoczności, a piesi noszą ciemne, niewidoczne ubrania. Dodatkowo powszechne jest używanie smartfonów przy przechodzeniu przez jezdnię oraz słuchanie muzyki ze słuchawkami w uszach, co utrudnia koncentrację.

Zdaniem Marcina Worotyńskiego, poprawa widoczności na przejściach dla pieszych jest działaniem, które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców, i może zapobiec ewentualnym wypadkom. – Warto również zastanowić się nad montażem radarowego wyświetlacza prędkości na ulicy Okrzei, gdzie wieczorami kierowcy często jeżdżą z nadmierną prędkością – stwierdził radny.

Burmistrz Robert Kościuk nie udzielił na sesji odpowiedzi radnemu na jego interpelację. Zapewne, jak ma to w zwyczaju, odpowie na piśmie w ciągu 14 dni. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here