Dotacje antysmogowe

Miasto kontynuuje program dopłat do akcji wymiany pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne. O dotacje do 50 procent inwestycji mogą starać się nie tylko właściciele posesji, ale także najemcy mieszkań komunalnych.


Kolejne wnioski w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji można składać od 11 kwietnia (środa) w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana lub w biurach obsługi mieszkańców. W tym roku ratusz przeznaczył na wymianę pieców 350 tysięcy złotych. Już widać, że chętnych do skorzystania z pomocy miasta w tym zakresie jest znacznie więcej, stąd decyzja prezydenta, by mieszkańcy, którzy nie załapią się tegoroczne dotację, nie musieli raz jeszcze składać dokumentów – ratusz uwzględni ich poprzednie aplikacje.
– O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, również najemcy lokali komunalnych, gdy uzyskają zgodę zarządcy (ZNK), wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne – wylicza Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Wsparcie przysługuje tym, którzy wymienią system grzewczy oparty na węglu czy drewnie, ale i wtedy gdy jest to decydujące, ale nie jedyne źródło ciepła. – Nowością jest możliwość wymiany na systemy hybrydowe (systemy c.o. z ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym). Mieliśmy wnioski o taką inwestycję. Podstawą jest złożenie wniosku, z dokumentami potwierdzającymi tytuł do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, dla najemców zgoda ZNK) – dodaje Marta Smal-Chudzik. W przypadkach, gdy dania nieruchomość ma wielu właścicieli, wniosek musi zawierać zgody lub pełnomocnictwa wszystkich. We wniosku należy też zawrzeć plan inwestycji. Szczegóły są dostępne na stronie www.lublin.eu, w zakładce aktualności, gdzie znajduje się regulamin PONE.
Wszelkie wątpliwości jeszcze przed składaniem wniosku wyjaśni też Tomasz Sławiński z WOŚ wystarczy zatelefonować do urzędu pod numer 814662621.

Smog zależy od nas

– Podejmujemy kolejne wyzwania, również panel obywatelski dotyczący walki ze smogiem.  Najważniejsze to przekonać mieszkańców Lublina, że sami musimy zatroszczyć się o jakość powietrza, którym oddychamy w naszym mieście. Nie tylko zachęcamy do wymiany pieców, ale do podłączania nieruchomości – jeśli jest możliwość wpięcia – do sieci systemowej LPEC.
Dotacja może wynieść do 50 procent nakładów poniesionych na wymianę pieca. PONE obowiązuje od 2013 r. W pięć lat miasto dopłaciło do wymiany pieców 1,4 mln zł, z czego przed rokiem 370 tys. zł. – Dzięki tym dopłatom mieszkańcy wymienili ponad 300 pieców – mówi dyrektor WOŚ. Dodaje też, że poziom pyłów PM 2,5 i 10 wyraźnie spadł, co przekłada się na i tak lepsze powietrze niż przed laty. Z drugiej strony informacji o całkowitej emisji z ostatniej zimy WOŚ nie posiada.
Tymczasem średni dobowy poziom pyłu PM10 był przekraczany w Lublinie 20 razy. Graniczny pułap – 35 razy. BCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here