Dowiedz się czy masz raka

Mammografia trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie. W sierpniu specjalny mammobus, w którym można będzie się zbadać w kierunku raka piersi, zawita do Gorzkowa i Fajsławic.

Mammografia polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich dwóch piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju (wtedy kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza), co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia z nowotworu. – Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z Luxmed Diagnostyka, który organizuje badania mammograficzne.

– Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje. W sierpniu Luxmed Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się: 7 sierpnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzkowie, a 18 sierpnia przy Ośrodku Zdrowia w Fajsławicach. Z badania skorzystać będą mogły panie w wieku 50-69 lat. Organizator prosi o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. (kg)