Dozwolone od lat osiemnastu

Teatr „Oko” promuje gminę Ruda-Huta w kraju i za granicą. Ostatni spektakl „Czekając na ptasią grypę, czyli pandemia” przeznaczony jest tylko dla pełnoletnich. Są w nim wątki erotyczne i polityczne.
Teatr „Oko” powstał 10 lat temu z inicjatywy Marcina Woszczewskiego, dyrektora GOK-u w Rudzie-Hucie. Jubileusz obchodzono podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna” w Rudce, którego gospodarzem jest Teatr „Oko”. Grupę teatralną tworzy około trzydziestu osób. To mieszkańcy gminy Ruda-Huta, w różnym wieku, którzy umiłowali aktorstwo i scenę. Teatr „Oko”, jedyny taki w powiecie chełmskim, wystawia spektakle ambitne, niszowe, czasem kontrowersyjne. Ostatnio aktorzy z Rudy-Huty gościli na VI Ofensywie Teatralnej „Szwajcaria” w Poznaniu, gdzie wystawili sztukę według utworu „Czekając na ptasią grypę” autorstwa Francuza Antoine Jaccoud. Wcześniej próbę aktorską do sztuki mieli okazję obejrzeć mieszkańcy powiatu chełmskiego. W zaproszeniu Teatru „Oko” była adnotacja, że spektakl przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich.
– Tematy poruszane w utworze są trudne i uznaliśmy, że mogły być niezrozumiałe dla młodego widza – mówi Woszczewski, reżyser i opiekun Teatru „Oko”. – Spektakl był realizowany według konkretnego utworu, nie mogliśmy zmieniać wątków. Były w nim epizody erotyczne, a także pewne odniesienia do sytuacji politycznej, wolności mediów, propagandy. W zaproszeniu daliśmy rodzicom sygnał, aby nie zabierali ze sobą dzieci. Dla młodzieży poniżej szesnastego roku życia ta sztuka byłaby niezrozumiała.
Teatr „Oko” ma na koncie dziewiętnaście autorskich spektakli, na scenie wystąpił ponad 200 razy. Woszczewski rekrutuje do Teatru młodzież kończącą podstawówkę. „Oko” grał już m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu, ale też we Francji, Ukrainie.
– Teatr „Oko” to perełka w skali regionu – mówi Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta. – Jesteśmy dumni, że w naszej gminie, powstała prężna grupa teatralna, która nas promuje. (mo, fot. Marcin Wania)