Dożynki u… starosty

Przypadek, czy zbieg okoliczności? Tegoroczne dożynki powiatu krasnostawskiego odbędą się w Siennicy Różanej. I nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że w miejscowości tej na co dzień mieszka starosta Janusz Szpak. A wybory samorządowe już za nieco ponad dwa miesiące…

Dożynki powiatu krasnostawskiego co roku odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia. W tym roku przypadają na 26 dzień miesiąca. Święto plonów odbędzie się na boisku sportowym w Siennicy Różanej. Co ciekawe, w miejscowości, w której mieszka starosta krasnostawski, Janusz Szpak. Złośliwi twierdzą, że starosta celowo zdecydował się na rodzinną miejscowość, by przed wyborami samorządowymi przypodobać się sąsiadom, czyli swoim wyborcom.

– Nic z tych rzeczy – mówi starosta Szpak. – Co roku organizujemy dożynki w innej gminie. Byliśmy w Siennicy Nadolnej w gm. Krasnystaw, Izbicy, Łopienniku Górnym, Żółkiewce, ostatnio w Rudniku, a teraz przyszedł czas na Siennicę Różaną. Ostatnie święto plonów z udziałem powiatu krasnostawskiego odbyło się tutaj w 2012 roku. Były to dożynki organizowane przez marszałka województwa lubelskiego. Nie ma tu więc ani przypadku, ani zbiegu okoliczności. Po prostu zdecydowaliśmy już wcześniej, że święto plonów zorganizujemy w Siennicy Różanej. Nie łączymy ich w żaden sposób z wyborami – dodaje starosta.

Dożynki powiatu krasnostawskiego rozpoczną się korowodem dożynkowym o 11.30. Punktualnie w samo południe odbędzie się msza polowa, a po przywitaniu gości, zaplanowano obrzęd dożynkowy, w tym rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszy wieniec i stoisko oraz występy zespołu „Jawor” z Lublina, kabaretu „Ławeczka”. Po nich zaprezentują się – pod względem artystycznym – poszczególne gminy z powiatu, a wieczorem wystąpią zespoły „Cliver” i „Fajny Band”. (s)