Dożynki w gminie Żółkiewka

Gmina Żółkiewka była ostatnią w powiecie krasnostawskim, w której świętowano tegoroczne zbiory. Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele, a cała uroczystość została zorganizowana na placu przy zalewie w Żółkiewce.

Starostami tegorocznych dożynek byli Patrycja Król i Damian Lewicki. Starościna od 2017 roku, wspólnie z mężem Mateuszem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o pow. 40 ha w miejscowości Wierzchowina. W strukturze zasiewów dominują: pszenica, rzepak, kukurydza oraz buraki cukrowe. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, zajmuje się również usługami rolniczymi i transportowymi. Pani Patrycja wraz z całą rodziną są zawsze aktywni i pomocni w każdych pracach na rzecz lokalnej społeczności.

Z kolei starosta z żoną Wiolettą prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo w Chłaniowie i Piaskach Szlacheckich. Pan Damian jest jednym z największych rolników na terenie gminy zajmujących się pszczelarstwem. Obecnie jest gospodarstwo pszczelarskie stanowi ponad 200 rodzin pszczelich. Produkcją miodu zajmuje się od 8 lat. W jego spiżarni znajdują się miody: rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, gryczany, leśny faceliowo-akacjowy oraz ziołomiód tj. pokrzywowo-miętowy, mniszkowy i sosnowy.

Rocznie pozyskuje ponad 5000 litrów miodu. Z pasieki pozyskiwane są również: pyłek, pierzga, propolis, wosk. Sam też rozbudowuje swoją pasiekę, obecnie posiada ule warszawskie, warszawskie poszerzane oraz wielkopolskie. Swoje zamiłowanie pszczelarskie rozwija w technikum pszczelarskim w Pszczelej Woli.

W święcie plonów w Żółkiewce uczestniczyli m.in. posłanka Teresa Hałas oraz starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk. Na scenie zaprezentowały się: Kapela Wujka Romana, Kabaret Pod Siwym Włosem, zespół Incognito z Turobina, siostry MAJ z Płonki, Kapela „Uroczysko” z Krasnegostawu oraz Sentymentalna kapela z Piask Lubelskich. Ponadto odbył się pokaz zumby w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Hetmanki”. Wieczorem wystąpiły zespoły „Pryzmat” i „Roxait”. Imprezie towarzyszyły wystawa sprzętu rolniczego, stoiska kół gospodyń wiejskich, nie zabrakło również stoisk z rękodziełem i atrakcji dla dzieci. (s)