Dożynkowe podsumowania

W Białopolu wygrał wieniec przygotowany przez panie z KGW w Teremcu

W niedzielę, 21 sierpnia, na dorocznym Święcie Plonów bawili się mieszkańcy gmin Białopole, Leśniowice i Żmudź. W programie imprezy nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych konkursów. W Białopolu w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął ten wykonany przez panie z KGW w Teremcu.

Drugi był wieniec KGW z Horeszkowic i Strzelec Kolonii, trzeci KGW z Raciborowic, a czwarte miejsce ex aequo zajęły wieńce Zespołu „Borowianki”, Zespołu „Flowers”, KGW Białopole, KGW Buśno, KGW Kurmanów, KGW Strzelce, KGW Teresin, KGW Horeszkowice i Strzelce-Kolonia i Stowarzyszenia Kobiet Wsi Teresin „Pod Lipą”. Do konkursu „Wypieku Tradycyjnego Wiejskiego Chleba” zgłosiło się piętnaście pań. Pierwsze miejsce przyznano Bożenie Burak ze Strzelec, drugie Dorocie Michowicz z Białopola, a trzecie Jolancie Ciszewskiej ze Strzelec. Równorzędne czwarte miejsce otrzymały Maria Adamek ze Strzelec, Wanda Barej z Teresina, Jadwiga Chabernal z Kurmanowa, Danuta Duda z Białopola, Alina Fel z Raciborowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Kicina, Grażyna Kudrel z Białopola, Maria Soroka z Białopola, Anna Szadowska ze Strzelec, Zdzisława Szewczuk z Białopola, Elżbieta Tomasik z Teresina oraz Teresa Wolnicka z Raciborowic. Przeprowadzono także konkurs „BHP w rolnictwie”. Nagrody wylosowali: Alicja Kucińska z Teresina, Zdzisława Szewczuk z Białopola, Henryka Kościelnicka z Teresina.
W Żmudzi odbyły się konkursy na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz „Najsmaczniejszy Chleb Regionalny”. W konkursie wieńców pierwsze miejsce przyznano sołectwu Maziarnia, drugie miejsce zajęła Elżbieta Kowalczuk z Pobołowic, a trzecie SGW „Dziarskie Wólczanki”. Wyróżnienia otrzymali Dorota Antonowicz, Halina Romanowska, Wanda Żarnicka, Danuta Nowosad, KGW Roztoka, Zespół „Jarzębinki”, sołectwo Leszczany i sołectwo Wołkowiany. W konkursie na najsmaczniejszy chleb pierwsze miejsce zajęła Barbara Wiszniewska, drugie Danuta Nowosad, a trzecie Anna Załuska. Wyróżnienia otrzymały: Grażyna Raczkiewicz, Teresa Gąsior, Beata Fronc, Maria Radziewicz, Barbara Kulpa, Jadwiga Gorzkowska i Barbara Dzikowska.
W Leśniowicach w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” zwyciężył wieniec Zespołu Śpiewaczego „Rakołupianki” z Rakołup. W konkursie na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” spośród 12 chlebów zgłoszonych do konkursu, pierwsze miejsce zajął chleb upieczony przez Teresę Prokop z Horodyska. W konkursie na „Najsmaczniejsze ciasto drożdżowe pieczone na słodko” pierwsze miejsce zajęła Jadwiga Domańska z Sarniaka. Podczas dożynek ogłoszono również wyniki konkursu na „Najładniejszy projekt zaproszenia dożynkowego”. W kategorii dzieci pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Radecka z Politówki. Drugie miejsce ex aequo przyznano Agnieszce Dudzie z Teresina i Karolinie Radeckiej z Politówki. Wśród dorosłych najlepsza była praca Agnieszki Popielnickiej z Politówki. Przyznano również trzy drugie miejsca, które otrzymały Diana Cichocka i Paulina Ścibak – obie z Kumowa Majorackiego oraz Judyta Mróz z Poniatówki. (kw)