Dramat 6-osobowej rodziny

Niesprawna elektryka i sześcioosobowa rodzina w jednym pokoju. Lata lecą, a pani Anna z mężem i dziećmi wciąż czekają na przydział większego lokalu komunalnego. Miasto proponuje innym, ale nie im. A pociechy są coraz większe i nie mają nawet swojego kąta, żeby odrobić lekcje czy pobawić się.

Kuchnia, WC i jeden pokój. Aż trudno uwierzyć, że w tak małym mieszkaniu żyje dwoje dorosłych ludzi z czwórką dzieci.

– Dzieci mają 3, 5, 13 lat, a najmłodsze 3 miesiące. Ja pracuję, ale aktualnie jestem na macierzyńskim. Mąż pracował przy budowie Instytutu Nauk Medycznych, ale firma dawno przestała płacić i wiele osób, w tym mąż, wystąpiło na drogę sądową. Mieszkamy tu od 2014 roku. W 2020 roku złożyliśmy wniosek o zamianę lokalu komunalnego na większy, 3-pokojowy. Obiecywano nam, że nie będziemy długo czekać, a nadal czekamy. W obecnym mieszkaniu nie ma warunków dla dzieci, poza tym elektryka nadaje się tylko do wymiany – opowiada pani Anna.

Kobieta martwi się, bo dzieci rosną i nie mają nawet własnego kąta do zabawy i nauki. – Przed pandemią miały być wymienione przewody w mieszkaniu, ale przy covidzie temat ucichł. Teraz ponownie każą nam składać wniosek w tej sprawie. Kilka tygodni temu brat otrzymał 3-pokojowe mieszkanie komunalne od miasta, a jego rodzina jest przecież mniejsza od naszej. Nie rozumiem tego – dodaje kobieta.

Czy jest zatem realna szansa, aby 6-osobowa rodzina jeszcze w tym roku przeniosła się z kawalerki do większego lokum z zasobów miasta?

– Miasto do wynajmu posiada wyłącznie lokale z odzysku, a ich liczba jest obecnie zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania wszystkich rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej i materialnej. Stąd trudno określić dokładny termin przyznania lokalu – odpowiada Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

Jak mówią urzędnicy, rodzina pani Anny została umieszczona na 10. pozycji na liście zamian lokali, ale obecnie miasto nie ma wolnych 3-pokojowych i większych mieszkań. Z kolei naprawa wadliwej instalacji elektrycznej w aktualnie zajmowanym przez rodzinę lokum została ujęta w planie – do wykonania w tym roku. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here