Drastyczna podwyżka

Mieszkańcy bloku przy ul. Przemysłowej 26B są zaskoczeni drastyczną podwyżką za ciepło. Jak mówią, do tej pory rozliczali się ryczałtowo i płacili 2,30 zł za metr kwadratowy, a od 1 lutego br. stawka wzrosła aż do 5,20 zł!

– Takich stawek nikt z nas się nie spodziewał – mówi jeden z mieszkańców bloku przy ul. Przemysłowej 26B. – Gdy zobaczyłem fakturę, omal nie spadłem z krzesła. Nikt wcześniej nie informował nas o podwyżkach, a tymczasem ustalono stawki z górnej półki.

Mieszkańcy tłumaczą, że do tej pory ciepło było rozliczane ryczałtowo, a za metr kwadratowy płacili 2,30 zł. Faktury wystawiało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W grudniu minionego roku umowy ze spółką zostały wypowiedziane. Od lutego br. rozliczaniem centralnego ogrzewania zajęło się Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych. Stawka za metr kwadratowy drastycznie wzrosła i wynosi 5,20 zł. – Doliczyli nam opłatę przesyłową w wysokości 1,60 zł, a samo ogrzewanie to 3,60 zł – tłumaczy nasz czytelnik. – Podwyżka jest dla nas tym bardziej niezrozumiała, że w ostatnich latach zawsze mieliśmy nadpłatę za ciepło. Skąd zatem wzięła się tak wysoka cena?

Biuro Prasowe Prezydent Chełma tłumaczy, że przypadek budynku przy ul. Przemysłowej 26B jest podobny do innych już opisywanych. – MPEC prowadzi działania w ramach kompleksowego programu uszczelniania systemu opłat za ciepło – tłumaczą urzędnicy. – Po wypowiedzeniu umów indywidualnych od 1 stycznia br. wystawiana jest jedna faktura na Wspólnotę Mieszkaniową dla całego budynku. Obowiązek rozliczenia ciepła na poszczególne lokale przejął zarządca, czyli Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych. PUM dokonał podziału kosztów wynikających z otrzymanej faktury według powierzchni lokalu.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi organizowania zgromadzeń nie ma możliwości zwołania zebrania całej wspólnoty, jednak na 8 marca zostało zaplanowane spotkanie jej zarządu z zarządcą, czyli PUM oraz przedstawicielem MPEC, podczas którego zostaną zaproponowane sposoby dalszego prowadzenia rozliczeń.

Jeśli wola właścicieli nieruchomości wyrażona w formie podjętej uchwały będzie taka, aby zastosować rozliczenia zaliczkowe uwzględniające faktyczne zapotrzebowanie energetyczne budynku, zarządca nie będzie robił problemów. PUM planuje na najbliższe tygodnie podobne spotkania ze wszystkimi wspólnotami mieszkaniowymi, których nieruchomościami zarządza – wyjaśniają urzędnicy z Biura Prasowego.

Jak podkreślają, budynek przy ul Przemysłowej 26B jest obciążany kosztami za ciepło zgodnie z taryfą dla tego typu obiektów. MPEC od wprowadzenia taryfy dla ciepła 1 czerwca 2020 r. nie stosował żadnych podwyżek. Stawki opłat stałych i zmiennych ujęte są w taryfie i obowiązują wszystkich odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here