Droga w opłakanym stanie

Krok po kroku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie przebudowuje drogę nr 842 łączącą dwie „krajówki” 17 i 19. W najgorszym stanie technicznym jest odcinek z Żażółkwi do Białki na terenie gminy Krasnystaw. Trwają prace projektowe, których koniec przewiduje się na październik przyszłego roku.

Sypie się droga wojewódzka nr 842 z Krasnegostawu w kierunku Kraśnika, która łączy dwie trasy krajowe nr 17 i nr 19. Odcinek z Zażółkwki do Białki znajduje się w opłakanym stanie. Nawierzchnia, biorąc pod uwagę klasę drogi, w zasadzie nie nadaje się do użytku. Codzienna jazda nią wiąże się z uszkodzeniem zawieszenia w samochodzie. Niestety, mieszkańcy Gorzkowa, Rudnika czy Żółkiewki, którzy chcą dojechać do Krasnegostawu, nie mają innego wyjścia.

Co prawda mogą skorzystać z drogi powiatowej prowadzącej przez Niemienice, ale jej stan techniczny nie różni się od tego, w jakim znajduje się odcinek wojewódzkiej drogi z Białki do Zażółkwi. – Każdego roku coś psuje się w zawieszeniu mojego samochodu. Jak nie wahacze, to drążki, czy amortyzatory. Pracuję w Krasnymstawie i jeżdżę samochodem codziennie. Raz przez Białkę i Zażółkiew, raz przez Niemienice. Zastanawiam się, jak długo jeszcze te drogi będą w tak dramatycznym stanie? – pyta mieszkaniec gminy Gorzków.

W minionym roku i dwa lata temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie rozpoczął przebudowę drogi nr 842 od Rońska w kierunku Zażółkwi. Mieszkańcy tej ostatniej miejscowości o nową nawierzchnię i o chodnik walczyli przez długie lata. Doczekali się po falach protestów. Jak informuje Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, w bieżącym roku przebudowa drogi w Zażółkwi będzie kontynuowana. Nowa nawierzchnia pojawi się na odcinku o długości niespełna 580 m.

– Remont tej drogi będzie połączony z budową chodnika oraz wykonaniem nowych zatok autobusowych – podkreśla Kamil Jakubowski. – W tym momencie na ukończeniu jest dokumentacja projektowa, którą opracowuje gmina Krasnystaw, gdyż remont ten będzie realizowany w ramach tzw. działań wspólnych.

Gmina Krasnystaw oprócz kosztów dokumentacji dodatkowo poniesie 50 proc. wydatków realizacji całej inwestycji. Kolejne 50 proc. zapewni budżet województwa lubelskiego.

Co do przebudowy kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 842, ZDW w Lublinie planuje wykonanie tej inwestycji w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje odcinek do drogi krajowej nr 19 w Rudniku do miejscowości Wysokie, czyli ponad 30 km, drugi natomiast od Wysokiego do Zażółkwi, o długości blisko 37 km.

W ostatnim czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił już cztery przetargi na opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę pierwszego odcinka, ale wszystkie zostały unieważnione z powodu wysokiej ceny. Co do drugiego etapu przebudowy drogi nr 842 trwa opracowanie projektu. Dokumentację szykuje stołeczna firma Roden Road Design Polska, a jej koszt to blisko 5,5 mln zł. Projekt ma być gotowy w październiku przyszłego roku. To oznacza, że prace związane z wymianą nawierzchni mogą ruszyć najwcześniej w 2024 roku. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here