Drogowe plany

Miasto szuka m.in. wykonawcy projektu nowej ulicy, która połączy al. Armii Krajowej z ulicą Działkowca

Urząd Miasta Świdnik przymierza się do budowy dwóch kolejnych ulic. Chodzi o ulicę Św. Brata Alberta oraz zupełnie nową drogę, która połączy al. Armii Krajowej z ulicą Działkowca, a przy której w przyszłości ma stanąć hala sportowa. Z kolei mieszkańcy pytają o to, na jakim etapie są plany dotyczące ulic Gontarza i Pileckiego.

Urząd Miasta Świdnik ogłosił niedawno przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy ul. Św. Brata Alberta. Zaplanowana przez miasto inwestycja dotyczy budowy około 180-metrowego odcinka ulicy do al. NSZZ „Solidarność” oraz ponad 100-metrowego sięgacza do ul. Popiełuszki.

Zadaniem projektanta będzie również zaplanowanie infrastruktury towarzyszącej: chodnika, oświetlenia, odwodnienia oraz kanału technologicznego.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Ratusza, ta inwestycja ma zapewnić lepszą komunikację osiedla, zmniejszyć ruch aut na ul. Klonowej i „przerzucić” go na al. Solidarności. Wszystko wskazuje jednak na to, że miasto będzie musiało powtórzyć postępowanie. Zainteresowanie wykonaniem projektu zgłosiła tylko jedna firma – Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Lublina, która zaproponowała kwotę ponad 100 tys. zł, co ponad dwukrotnie przewyższa środki, które miasto planowało wydać na ten cel.

Trwają także poszukiwania wykonawcy projektu zupełnie nowej drogi, która ma połączyć al. Armii Krajowej z ulicą Działkowca (nowa ulica będzie zaczynać się między terenem „Galanta” a „Polskim Drobiem” i biec w kierunku wschodnim, aż do ul. Działkowca).

Jak wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, ta droga pozwoli rozwinąć te części miasta. Znajdujące się przy nowej drodze tereny będą przeznaczane pod budownictwo mieszkaniowe, planowane są tu także prywatne inwestycje gospodarcze, a także miejska inwestycja – Multifunkcyjne Centrum Rozwoju, czyli hala sportowa.

Miasto przewiduje, że projekt i pozwolenie na budowę będą gotowe pod koniec przyszłego roku, więc prawdopodobnie docelowa budowa będzie zaplanowana na rok 2023. Wiadomo już, że będzie się to odbywać w oparciu o tzw. specustawę drogową, bo część terenów, po których przebiegać ma nowa ulica nie jest własnością miasta. Zgodnie z planami ulica powstanie z pełną infrastrukturą – obustronnym chodnikiem, kanalizacją burzową, oświetleniem i kanałem technologicznym.

Z kolei mieszkańcy zlokalizowanej nieopodal ul. Pileckiego zastanawiają się czy w przyszłym roku ruszy budowa drugiego etapu ich ulicy. O równej nawierzchni marzą także właściciele domów sąsiadującej z ul. Piasecką ulicy Gontarza. Interpelację do władz miasta w sprawie tych dwóch ulic wystosował niedawno Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta Świdnik.

W odpowiedzi Urząd Miasta poinformował, że jeśli chodzi o ul. Pileckiego podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i zgodnie z nią gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę ma zostać przekazany miastu w połowie przyszłego roku. Budowa ulica Gontarza nie jest na razie ujęta w planach inwestycyjnych. Niemniej jednak miasto zobowiązało się do polepszenia staniu drogi, co na jakiś czas zapewni możliwość lepszego dojazdu do nowo budowanych domów. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here