Drożej za śmieci w gminie Krasnystaw

Od 1 lipca w gminie Krasnystaw będą obowiązywać nowe, wyższe stawki opłat śmieciowych. W uchwale, którą rada gminy przyjęła na sesji w ostatni wtorek pojawiła się też nowa ulga za gromadzenie niektórych odpadów na kompostownikach.

Stawka za odpady segregowane wzrośnie z 10 do 14 zł od osoby, a opłata za śmieci niesegregowane będzie wynosić 30 zł zamiast obecnych 28. Z nowej ulgi będą mogli skorzystać właściciele nieruchomości, którzy trawę, liście, kwiaty i odpady pochodzące z warzyw czy owoców, nie będą oddawać tylko gromadzić na kompostownikach.

W takim przypadku opłata śmieciowa będzie niższa o 4 zł. Kolejne 2 zł mniej od osoby zapłacą rodziny z Kartą Dużej Rodziny. Wprowadzenie ulgi za kompostowanie śmieci to jeden z kilku obowiązków nałożonych na samorządy przez nową ustawę.

– Kolejnym jest większa częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i biodegradowalnych, które w naszej gminie były odbierane częściej od maja do września. Nowa ustawa wydłuża ten okres także na kwiecień i październik. Oznacza to, że wyższe będą również koszty obsługi całego systemu śmieciowego, do których trzeba doliczyć znaczny wzrost tak zwanej opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów – tłumaczy przyczyny podwyżki wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

W 2019 roku wydatki na obsługę systemu śmieciowego w gminie Krasnystaw przekroczyły 750 tys. zł. Natomiast szacunkowe koszty na bieżący rok sięgają prawie 1 mln zł. Zgodnie z przepisami samorząd nie może zarabiać ani dopłacać do systemu śmieciowego. Pieniądze na pokrycie wszystkich kosztów mogą pochodzić wyłącznie z opłat od mieszkańców. Uchwalenie nowych stawek oznacza m.in. konieczność złożenia nowych deklaracji śmieciowych, o czym właściciele nieruchomości będą informowani w najbliższych dniach. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here