Drugi pomnik króla Jagiełły stanie w Krasnymstawie

Przy siedmiu głosach za, trzech przeciw i pięciu wstrzymujących się, rada miasta zdecydowała, że na Rynku w Krasnymstawie stanie pomnik króla Władysława Jagiełły.

Głównym fundatorem monumentu jest Janusz Hendigery, a także mieszkańcy miasta, którzy zawiązali komitet budowy pomnika. To już drugi pomnik króla Jagiełły, jakim będzie się mógł pochwalić Krasnystaw. Pierwszy stoi na terenie I LO. Pomnik ma się składać z popiersia o wysokości 90 cm, wykonanego z brązu, usytuowanego na granitowym postumencie o wymiarach 1,2 m i wysokości 2,55 m.

Na górze postumentu znajdować się będzie inskrypcja o treści: „Władysław Jagiełło, król Polski. Lokował miasto Krasnystaw na prawie magdeburskim w 1394 roku”. Wartość pomnika to, razem w wykonawstwem, ok. 40 tys. zł. Autorem popiersia na cokole jest Marian Pudełko, lubelski rzeźbiarz, mieszkający w Nałęczowie.

Za przyjęciem uchwały w sprawie budowy pomnika króla Jagiełły byli: Lech Berezowski, Kamil Hukiewicz, Andrzej Jakubiec, Ewa Kwiecień, Agnieszka Pocińska-Bartnik, Dariusz Turzyniecki i Marcin Worotyński, przeciw – Janusz Rzepka, Adam Swatek i Marek Wrzesiński, od głosu wstrzymali się: Grzegorz Brodzik, Paweł Mazurek, Monika Podolak, Andrzej Smorga i Marcin Wilkołazki. (k)