Druhowie mkną nowym wozem

Leśniowiccy druhowie do akcji nie jadą już wysłużonym Starem, tylko mkną nowoczesnym wozem strażackim, który właśnie do nich trafił. Już przećwiczyli nowy sprzęt w pierwszych akcjach, a były to – niestety – wezwania do płonących traw.

Jednostka OSP Leśniowice od 27 lat dysponowała wyprodukowanym w 1985 r. Starem. Przez te wszystkie lata służył on druhom podczas akcji ratowniczo-pożarniczych w gminie Leśniowice. Ale ostatnio strażacy-ochotnicy dostali nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Benz Atego AF z 2009 r. Do tej pory wóz ten służył strażakom z Miejskiej PSP w Chełmie. W uroczystym przekazaniu auta uczestniczyli m.in. st. bryg. Tomasz Podkański, zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz mł. bryg. mgr inż. Artur Rutkowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

– Przekazanie nam samochodu to wielkie wzmocnienie potencjału ratowniczego naszej jednostki, a zarazem zwiększenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wielką rolę w tym systemie odgrywają dobrze wyszkolone i przygotowane do działania w ekstremalnych warunkach zastępy strażaków-ochotników. Jednak najlepiej wyszkolone kadry, które nie posiadają niezbędnego sprzętu ratowniczego w obliczu żywiołu stają się bezużyteczne.

Dwie pierwsze akcje, do których pojechali nowym wozem druhowie dotyczyły wypalania traw. Strażacy są bardzo zadowoleni z przekazanego sprzętu, bo akcje przebiegają sprawniej, ale apelują do mieszkańców gminy Leśniowice, aby nie wypalali traw. Na stronie Urzędu Gminy Leśniowice pojawił się taki komunikat: „Wypalanie traw stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców! Pamiętaj, że podczas wypalania giną również zwierzęta! Ogień niszczy przyrodę i wyjaławia ziemię.

Zniszczenie 2,5 cm warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 10%, zaś nakład próchnicy tej grubości tworzy się od 300 do 1000 lat! Wypalanie traw to również przestępstwo i utrata dopłat bezpośrednich! Rozpoczął się okres, w którym corocznie obserwujemy znaczący wzrost liczby pożarów suchych traw na łąkach, nieużytkach i polach. Zanim podpalisz łąkę, zastanów się czy warto narażać kogoś na utratę zdrowia i życia! (mo, fot. UG Leśniowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here