Drużynowe zmagania z chemią – Eksperymentują i wygrywają

3 czerwca odbył się finał II Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego, którego motywem przewodnim w tym roku jest „Chemia w życiu codziennym”.
– Pomysł na turniej wziął się z potrzeby działania. W naszym kole wykiełkowała idea stworzenia czegoś dla młodszych kolegów, interesujących się chemią. Organizując turniej, zależało nam przede wszystkim na szerzeniu zainteresowania chemią. Ponadto jest to pole działań, w których my jako organizatorzy, możemy się zmierzyć z wyzwaniami, jakie sobie stawiamy, podejmując się organizacji Turnieju All-chemicznego – mówi Przemysław Piątek, przewodniczący komitetu organizacyjnego turnieju.
Uczestnikami Turnieju byli uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W tym roku w I etapie udział wzięło 41 drużyn – w sumie 123 zawodników – z takich miejscowości, jak m.in.: Lublin, Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tomaszów Lubelski. Do czerwcowego finału zakwalifikowało się osiem trzyosobowych drużyn.
Głównym celem turnieju jest przełamanie niechęci do nauk ścisłych, popularyzacja chemii wśród młodzieży i pogłębienie wiedzy chemicznej.


Finaliści rywalizowali w konkurencji laboratoryjnej. Ich zadaniem było między innymi rozpoznanie różnych substancji chemicznych. Ponadto zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi chemii analitycznej. – Przede wszystkim jednak wyzwaniem była organizacja pracy drużynowej w warunkach rywalizacji naukowej – dodaje P. Piątek.
Po wszystkich konkurencjach, wyłoniono zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie w składzie: Maciej Kępczyński, Wojciech Tomaszewski, Rafał Guz (opiekun: Krzysztof Kuśmierczyk). Na II miejscu uplasowali się uczniowie z z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie: Agnieszka Kloc, Weronika Wasiłek, Artur Sokołowski (opiekun: Grażyna Przychodzeń). III miejsce przypadło dla ekipy z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim w składzie: Grzegorz Gruba, Adrian Lech, Robert Parobczak (opiekun: Joanna Pałdyna).MG