Drzewa w centrum odmienią Lublin

Tak ma prezentować się Krakowskie Przedmieście na wysokości Sądu Okręgowego

Ratusz rozpoczyna program odtwarzania szpalerów drzew wraz z urządzaniem nowych rabat i nasadzeniem krzewów wzdłuż ulic w centrum miasta.


Jeszcze w tym roku, zieleń pojawi się na Krakowskim Przedmieściu, na odcinku od ul. Ewangelickiej do ul. 3 Maja oraz przy ul. Chopina. Łączna powierzchnia nowych rabat wyniesie ponad 600 m2. Przy chodnikach pojawią się 31 nowe drzewa oraz 2819 krzewów, w tym 1195 róż. Miejsca zieleni ustąpią parkingi.

– Realizację nasadzeń poprzedzi przeprojektowanie miejsc postojowych w centrum miasta. Obecnie ulicę Krakowskie Przedmieście obejmuje głównie pas drogowy z miejscami parkingowymi. W przeszłości istniał tu szpaler dużych drzew, który dodawał charakteru temu miejscu. Stąd pomysł, by powrócić do takiej formy wykorzystania terenu. Nowe nasadzenia dużych drzew niewątpliwie wpłyną na jakość i poprawę powietrza, bioróżnorodność oraz mikroklimat. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę estetyki. To realny kompromis pomiędzy rozwiązaniami dla pieszych, a osobami korzystającymi z parkingów – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Lipa drobnolistna, irga błyszcząca i róże, to gatunki drzew i krzewów, które na jesieni mieszkańcy zobaczą na ulicach centrum miasta. W miejsce dotychczas rosnącej w betonowych donicach zieleni przy ul. Krakowskie Przedmieście, pojawią się nowe lipy zasadzone bezpośrednio do gruntu. 13 dużych drzew w długich rabatach zostanie obsadzonych 930 krzewami ozdobnymi. Poza utworzeniem rabat, projekt zakłada pozostawienie 9 standardowych miejsc parkingowych oraz 2 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Rośliny z donic umiejscowionych przy ul. Krakowskie Przedmieście, zostaną posadzone na ul. Łęczyńskiej i al. Spółdzielczości Pracy. Donice zaś trafią na ulice Niecałą i Radziwiłłowską, al. Piłsudskiego oraz na plac Wolności.

Poza ul. Krakowskie Przemieście, nowe wieloletnie rośliny zyska także ul. Chopina. Rewaloryzacja szpaleru drzew obejmie tam uporządkowanie istniejącego drzewostanu, a także nasadzeniu dodatkowych nowych drzew – 18 lip drobnolistnych oraz 1174 krzewów i 715 róż. Drzewa i krzewy pojawią się również w długich rabatach wzdłuż chodnika po uprzednim zdjęciu kostki i przygotowaniu podłoża.

– Dotychczasowe miejsca parkingowe w tej okolicy zostaną przeprojektowane. Na ul. Chopina, na odcinku od ul. Okopowej do ul. Krakowskie Przedmieście, miejsca postojowe zostaną przeniesione na jezdnię, a uwolnione chodniki umożliwią realizację dodatkowych nasadzeń. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 23 miejsca parkingowe i 2 dla osób niepełnosprawnych – informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Lublin.

Miasto przygotowało 21-stronicowy folder, w którym prezentuje założenia projektu – jest on dostępny na stronie internetowej UM Lublin. LT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here