Drzewo z Krasnegostawu szóste w Europie!

Nie udało się wygrać, ale to i tak wielki sukces. Tzw. klęczące drzewo z Krasnegostawu zajęło szóste miejsce w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku 2019!

Klęczące drzewo z Krasnegostawu kilka miesięcy temu zwyciężyło w konkursie na Polskie Drzewo Roku i w nagrodę wzięło udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku 2019. Miało sporą konkurencję. W konkursie brało udział 15 drzew, m.in. z Rosji, Portugali, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Ostatecznie na krasnostawskie drzewo oddano 16 856 głosów, co dało szóste miejsce. Zwyciężyło drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech (45 tys. głosów), drugie miejsce przypadło dębowi z miejscowości Abramtsewo w Rosji (39 tys. głosów), a trzecie świeckiemu dębowi ostrolistnemu z Monte Barberio w Portugalii (32 tys. głosów).

Klęczące drzewo to klon jesionolistny, mający ok. 65 lat, wysokość 9 m, obwód 182 cm. Do konkursu zgłoszony został przez Krasnostawski Ruch Ekologiczny „Viridis”. Drzewo jest bardzo charakterystyczne, mieszkańcy Krasnegostawu nazywają je także wygiętym, czy krzywym.

Na początku XXI wieku, klon wraz z całym drzewostanem rynku, został wskazany do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem społecznym. W efekcie drzewo ocalało. Na szczęście! (k, fot. Tomasz Chuszcza „Viridis”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here