Duchowe przynaglanie

„Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpoczął się w środę, 18 stycznia br.
Z tej okazji odbywają się nabożeństwa ekumeniczne, wernisaże i liczne koncerty. Za nami nabożeństwa w kościołach: zielonoświątkowców, ewangelicko– augsburskim, Adwentystów Dnia Siódmego, nieszpory w Kościele prawosławnym. A także sesja naukowa: Protestantyzm. Różnorodność i dialog, a po niej wernisaż wystawy „Protestanci Lublina” na KUL oraz wernisaż wystawy fotografii „Zbaw i ochraniaj” Grupy Twórczej Motycz pod patronatem abpa Abla w klasztorze dominikanów przy ul Złotej 9 oraz ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich w niedzielę 22 stycznia w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego.

Organizatorzy tegorocznych spotkań to: Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna oddział Lublin, Instytut Ekumeniczny KUL, Fundacja „Ponad Granicami” im. Św. Jacka Odrowąża oraz Miasto Lublin. Przed nami jeszcze 23, 24 i 25 stycznia o godz. 12.30 msze św. w Kościele Akademickim KUL. 23 stycznia o godz. 18 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Starokatolickim Mariawitów przy ul. Paganiniego 1, a 24 stycznia – w Kościele Polskokatolickim przy ul. Kunickiego 9. W środę 25 stycznia o godz. 18.00 na Zamku Lubelskim zaplanowana jest prelekcja prof. dra hab. Janusza Maciuszko na temat: „Oblicza protestantyzmu” z udziałem chóru parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie. W repertuarze pieśni protestanckie różnych wieków.E.K.