Dwa światy na Lipińskiego

Dwa światy na Lipińskiego. Część ulicy została przed kilkoma laty przebudowana, część wciąż czeka na remont

Pan Andrzej Rutkowski, społecznik i wieloletni członek rady dzielnicy Czechów Południowy, w imieniu swoim i mieszkańców, dopomina się remontu dolnego odcinka ul. Lipińskiego.


Chodzi o nieremontowany, od czasów wybudowania ulicy, fragment między skrzyżowaniem z ul. Północną, a blokiem Lipińskiego 7. – Jezdnia w tym miejscu jest już mocno „nadgryziona zębem czasu”. Asfalt jest pofalowany i usiany dziurami, które od wielu miesięcy nie są nawet łatane. Do tego dochodzą wyszczerbione i zapadnięte krawężniki, które częściowo zaczęto wymieniać wiosną tego roku, ale prace przerwano pozostawiając na chodniku paletę z nowymi krawężnikami – opisuje problem Andrzej Rutkowski.

– Odcinek ulicy Lipińskiego od skrzyżowania z ul. Paganiniego do wysokości Lipińskiego 7 kilka lat został gruntownie wyremontowany, a ten w kierunku ul. Północnej nie został zrealizowany z powodu ówczesnych planów prywatnego inwestora, który chciał postawić w pobliżu hipermarket, wybudować rondo u zbiegu ulic Północnej i Lipińskiego wraz z modernizacją przylegającego do niego odcinków ulic. Inwestor zawarł nawet stosowną umowę z Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie, ale później zrezygnował z realizacji inwestycji. I tak zostało do teraz.

Spytaliśmy w lubelskim ratuszu, kiedy mieszkańcy doczekają się przebudowy odcinka ulicy Lipińskiego, o którym mówi nasz Czytelnik. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wieści. Takiego zadania nie ma ani w tegorocznym, ani w projekcie przyszłorocznego budżetu. Urzędnicy obiecują jednak, że na ulicy zostaną wykonane najpilniejsze naprawy i zostanie zrobiony tam porządek.

– Do 15 grudnia dokonamy interwencyjnego przeglądu i niezbędnych napraw. Zostaną też usunięte pozostawione tam materiały budowlane – zapewnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego UM Lublin.

Gruntowna przebudowa nie jest na razie przewidziana ze względu na brak środków. – Ze względu na wysokie koszty niezbędnego zakresu prac nie jest możliwe wykonanie tej inwestycji w ramach bieżącego utrzymania dróg – wyjaśnia Jędrek.

Panu Andrzejowi i mieszkańcom Czechowa Południowego pozostaje liczyć na to, że o inwestycję i jej ujęcie w przyszłorocznym budżecie upomną się radni z tego okręgu w ramach zgłaszanych właśnie poprawek do jego projektu.

Marek Kościuk