Dworzec Główny PKP do przebudowy

Lubelski dworzec przejdzie przebudowę. Znalazł się w grupie 74 kolejowych obiektów, które wyremontuje PKP. To część planowanych nowych inwestycji na kolei.


PKP rozpoczęły realizację Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych zostanie łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. To największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Potrwa do 2023 roku. – Dworce kolejowe modernizowane są w sposób kompleksowy – prace obejmują nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Coraz częściej dworce pełnią też, obok funkcji podstawowych, kolejowych, także funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby – podkreśla Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
Obecnie na trasie z Lublina do Warszawy trwa od czerwca br. intensywny remont. Wymieniana jest trakcja kolejowa i torowisko, remontowane są perony i dworce. Usprawnieniem dla podróżnych mają być podziemne przejścia z windami – na trasie znajdzie się ich w sumie 11. Jedno z nich ma być zlokalizowane na nowym przystanku Lublin-Zachód. Po remoncie droga do stolicy ma być pokonywana w 90 minut, jednak pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość bo utrudnienia na linii nr 7 między Pilawą a Lublinem potrwają do końca 2018. Utrudnianie na trasie do Warszawy mogą przedłużyć się do 2022 roku, bo w dalszej kolejności planowana jest przebudowa linii kolejowej na odcinku od Otwocka do stolicy. (EM.K.)