Dworzec w Kaniem coraz bliżej

Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku nowy dworzec PKP w Kaniem. O postępy inwestycji pytała ostatnio w sejmie chełmska posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek.

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmu posłanka Anna Dąbroska-Banaszek poruszyła temat budowy budynku nowego dworca kolejowego w Kaniem (gmina Rejowiec Fabryczny).

– Panie ministrze – zwróciła się do ministra infrastruktury. – Budowa dworca w Kaniem należy do inwestycji realizowanych w ramach programu inwestycji drogowych na lata 2016-2023. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z funduszy unijnych. Zwracam się do pana ministra z pytaniami: Na jakim etapie jest realizacja tej inwestycji? Kiedy przewidziane jest oddanie obiektu do użytku? Czy przewidziana jest możliwość zakupu biletu przez podróżnych np. w biletomacie? – pytała Dąbrowska-Banaszek.

Posłanka zastanawiała się też, czy jest możliwe, by w budynku dworca zorganizować punkt pocztowy. – Zabiegają o to mieszkańcy – dodała.

Odpowiedzi na zapytanie chełmskiej parlamentarzystki udzielił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury. Zapewnił, że inwestycja nie jest zagrożona i przebiega zgodnie z planem.

– Zakończono zasadnicze prace budowlane. Do wykonania pozostał system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz uruchomienie dostaw prądu. Następnie wykonawca przeprowadzi rozruchy i testy urządzeń oraz instalacji zamontowanych na dworcu. Jest to warunek niezbędny do przeprowadzenia odbiorów inwestycji oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a w konsekwencji otwarcie budynku nowego dworca dla podróżnych – poinformował Bittel.

Oddanie dworca do użytku zaplanowano na drugą połowę tego roku. Sekretarz stanu dodał, że w budowanym w Kaniem dworcu będzie możliwość zainstalowania biletomatu lub kasy biletowej, ale przewoźnicy kolejowi nie są obecnie zainteresowani tego typu rozwiązaniami. Bilet można kupić w internecie lub u konduktora. Co do punktu pocztowego, jest szansa by powstał, ale chęć wynajmu pomieszczenia na dworcu musiałaby wyrazić Poczta Polska. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here