Dym i sadza wychodzą ze ścian

„To, jak Urząd i Pan, Panie Prezydencie, traktujecie swoich mieszkańców, zakrawa na kpinę” – grzmią w liście do prezydenta Banaszka lokatorzy rozpadającej się kamienicy przy ul. św. Mikołaja 12. Od lat nie mogą doprosić się remontu, a niedrożne przewody kominowe stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie.

Kamienica przy ul. św. Mikołaja 12 to – jak mówią jej lokatorzy – ruina. Piwnica przypomina klepisko, pleśń jest wszechobecna, a po upadku ze stromych i zdezelowanych schodów starsza osoba złamała nogę. Rynny odpadają, okna w mieszkaniach są nieszczelne, a ludzie boją się, że te na klatce schodowej któregoś dnia wyjdą z zawiasów i spadną im na głowy. Przewody kominowe są niedrożne, a ściany w mieszkaniach pełne wykwitów sadzy, wszędzie czuć dym i stęchliznę.

– Jest zimno i wilgotno, więc jakoś się ogrzewać trzeba. Ludzie palą w piecach, ale dym i sadza wychodzą przez ściany. Nie ma czym oddychać, kiedyś tu zaczadziejemy – mówią wprost najemcy lokali komunalnych, którzy od lat nie mogą doprosić się remontu kamienicy.

Co roku strażacy przypominają o prawidłowej konserwacji kominów, żeby uchronić się od pożaru i tragedii. Tymczasem ten w kamienicy przy ul. św. Mikołaja jest jak tykająca bomba i nikt nie kwapi się do jego remontu. W 2018 roku miasto odnowiło tylko część balkonów. O dokończeniu prac i naprawie pozostałych sypiących się balkonów, ociepleniu budynku czy podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej lokatorzy kamienicy mogą jedynie pomarzyć. Obawiają się o swoje życie i zdrowie, a swoje bolączki opisali niedawno w liście do prezydenta. O interwencję poprosili też „Nowy Tydzień”.

– Miasto Chełm nabyło prawo własności w udziale 19/24 części do nieruchomości położonej w Chełmie przy ul. św. Mikołaja 12 dopiero w marcu bieżącego roku – tłumaczy Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – W 2021 roku planuje się zainicjowanie prac remontowych w tym budynku. Złożą się na nie m.in. wymiana stolarki okiennej, zlecony zostanie również przegląd przewodów dymowych.

Po uzyskaniu wyników audytu miasto podejmie oczywiście wszelkie działania zmierzające do realizacji zaleceń wskazanych w ekspertyzie. Sukcesywnie, w miarę posiadanych środków finansowych, zostanie dokonany również remont podestów balkonowych. Miasto planuje przyłączyć kamienicę do miejskiej sieci ciepłowniczej i w tym roku podejmie działania inicjujące w tym zakresie – informuje Zieliński. (pc)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here