Dyskusyjne spotkania historyczne

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych SZANSA w Rejowcu Fabrycznym z  okazji 60-lecia nadania praw miejskich Rejowcowi Fabrycznemu serdecznie zaprasza mieszkańców i miłośników odkrywania przeszłości do udziału w  dyskusyjnych spotkaniach historycznych pn. „Historia Rejowca Fabrycznego historią rodzin pisana”.

Spotkanie 1. – 20 lipca 2022, godz. 18.00 – O historii miasta i mieszkańców z cementownią w tle

To spotkanie autorskie i promocja II wydania książki autorstwa Andrzeja Słowickiego, Żanetty Kiermacz-Modras i Wojciecha Modrasa pt. „Rejowiec Fabryczny – nieznane historie, zapomniani bohaterowie”. Wydanie zrealizowane przez Stowarzyszenie „Szansa” w ramach programu Aktywna Lubelszczyzna 2021.

Na uczestników czeka nie tylko spotkanie z autorami – Andrzejem Słowickim i Żanettą Kiermacz-Modras, prezentacja książki i sama książka, ale też duża dawka ciekawych informacji z przeszłości miasta i cementowni.

Spotkanie 2. – 22 lipca 2022, godz. 18.00 – Historia dworu Morawskich i Kiwerskich we wspomnieniach Andrzeja Skorka

Andrzej Skorek – mieszkaniec Rejowca Fabrycznego, do 1971 roku, nadal z miastem związany. Pasjonat, kolekcjoner, teoretyk filatelistyki, badacz historii poczty w Polsce. Z umiłowaniem odnosi się do historii miasta i regionu. Od lat gromadzi i spisuje wspomnienia członków rodziny i mieszkańców. Na tle wspomnień rodziny Skorków zaprezentowany zostanie ciekawy przekaz o życiu i pracy w dawnym dworze w Stajnem oraz zagadnienia związane z rozwojem miejscowości. Spotkaniu towarzyszyć będzie m.in. prezentacja unikalnych fotografii sprzed II wojny światowej ze zbiorów rodziny Kiwerskich.

W ocenie organizatorów te zupełnie różne spotkania łączy jeden cel: propagować lokalną historię już odkrytą oraz odkrywać to, co jeszcze nieznane.

Oba spotkania odbędą się w sali rejowieckiego „Dworku” – Rejowiec Fabryczny, ul. Lubelska 24A. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here