Działacze kultury nagrodzeni

Gmina Gorzków była gospodarzem tegorocznego powiatowego święta działacza i pracownika kultury. Podczas imprezy wręczono szereg medali i odznaczeń.

Święto prowadzili Barbara Lachowska – kierownik Centrum Społeczno-Kulturalnego w Gorzkowie oraz Sławomir Kamiński – naczelnik wydziału oświaty w krasnostawskim starostwie. Impreza była doskonałą okazją, by nagrodzić działaczy i pracowników instytucji kulturalnych z terenu powiatu krasnostawskiego. Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego z rąk wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka odebrały: Krystyna Kobylańska i Barbara Lachowska, a okolicznościowy grawerton trafił do Małgorzaty Jakimiak. – Przypomnę, że na tym stanowisku pani Basia Lachowska pracuje od 18 lat, czyli jest już pełnoletnia – mówił podczas uroczystości naczelnik Kamiński. – Świetnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym.

Z jej inicjatywy powstało tak wiele zespołów, kapela, zespół kulinarny i mógłbym wymieniać tak jeszcze przez kilkanaście minut. Pani Krystyna Kobylańska miała z kolei tyle funkcji, poczynając od instruktora tańca, poprzez metodyka folkloru, była członkinią wielu zespołów i kapel, nie tylko ludowych. Przez wiele lat przygotowywała scenografię na Krasnostawskie Chmielaki. Małgorzata Jakimiak jest zaś dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy z siedzibą w Tarnogórze. Tą instytucją kultury kieruje już od 18 lat – opisywał.

Zarząd powiatu krasnostawskiego z okazji Dnia Bibliotekarza nagrodził: Elżbietę Patyk – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie oraz pracowników Muzeum Regionalnego: Iwonę Gruszczyńską, Dorotę Korkosz, Jadwigę Pędzisz, Joannę Radziszewską, Barbarę Pieczykolan i pracowników bibliotek: Marię Nucińską (dyrektor Biblioteki w Fajsławicach), Danutę Majcher (z Biblioteki w Fajsławicach, filia w Siedliskach), Elżbietę Domańską (dyrektor Biblioteki w Gorzkowie), Joannę Szymaniak (dyrektor Biblioteki w Tarnogórze), Krystynę Kosiarską, Danutę Roman, Stanisławę Lewczuk (bibliotekarze Biblioteki w Tarnogórze). Nagrodzeni z okazji Dnia Pracownika Kultury: Maria Nucińska z gminy Fajsławice, Barbara Lachowska z gminy Gorzków, Małgorzata Jakimiak z gminy Izbica, Dorota Rybczyńska z gminy Krasnystaw, Damian Kozyrski Krasnegostawu, Teresa Stasiuk z gminy Kraśniczyn, Dariusz Zawada z gminy Łopiennik Górny, Krystyna Łazowska z gminy Rudnik, Andrzej Misiura z gminy Siennica Różana oraz Anna Podgórska z gminy Żółkiewka. Dyplomy uznania trafiły do twórców kultury z gminy Gorzków. Otrzymali je: Dariusz Policha, Marian Pyter, Krzysztof Drozd, Tomasz Policha, Radosław Sieniec, Damian Policha, Klaudia Kuśmirska, Julka Grabek, Barbara Szałaj, Sławomir Kowalik, Janusz Prokopowicz (z Kapeli Ludowej), Anna Cegłowska, Ewa Policha, Alina Czaplińska, Bożena Kowalik, Edyta Jawor, Małgorzata Wiśniewska, Elżbieta Pomarańska, Grażyna Piątkowska, Danuta Wrona i Krystyna Żuk (z Żeńskiego Zespołu Wokalnego), Klaudia Kuśmirska, Natalia Syposz, Kamila Włoch (Młodzieżowy Zespół Wokalny), Barbara Lachowska, Elżbieta Domańska, Monika Błędkowska i Dariusz Policha (pracownicy CSK), Monika Błędkowska, Bożena Kowalik, Elżbieta Pomarańska, Bożena Dryglak i Joanna Gzik (z Zespołu Kulinarnego), Katarzyna Żurek, Barbara Szczepanik, Joanna Bortacka, Elżbieta Szewczak, Katarzyna Szewczak, Barbara Muszyńska, Katarzyna Włoszczal (z Koła Gospodyń Wiejskich Bobrowe-Olesin), a także członkowie Stowarzyszenia Ziemi Gorzkowskiej: Małgorzata Zaręba, Anna Kowalik, Ewa Nieścior, ks. Tadeusz Stasiak, Małgorzata Rycyk, Konstanty Nieścior, Agnieszka Borzęcka, Wanda Włoch, Anna Fidecka, Beata Puławska, Anna Dębczuk, Monika Winnicka i Jolanta Frączek.

W kategorii Animator Kultury 2017 nagrody odebrali: Izabela Ćwir z miasta Krasnystaw, Elżbieta Nizioł z gminy Izbica, Marzena Podkościelna z gminy Żółkiewka, Dariusz Zawada z gminy Łopiennik Górny. W kategorii Talent Artystyczny 2017: Jagoda Chojan z gminy Izbica, Dominika Dąbrowska z gminy Krasnystaw, Piotr Jaworski z miasta Krasnystaw, ks. Tadeusz Stasiak z gminy Gorzków. W kategorii Twórca Kultury 2017: Barbara Sobczuk z gminy Fajsławice, Jadwiga Olech z gminy Izbica, Danuta Perestaj z miasta Krasnystaw, Katarzyna Tokarz z gminy Kraśniczyn. W kategorii Zespół Artystyczny 2017: Kapela Ludowa z Gorzkowa, Żeńska Grupa Teatralna Bzite, Zespół Sami Swoi z gminy Rudnik. W kategorii Senior Kultury: Czesława Gil z gminy Rudnik, Eugeniusz Sobieszczuk z gminy Siennica Różana i Andrzej Woźniak z gminy Krasnystaw. (kg)