Dzieci chorują, brakuje antybiotyków

W szesnastu chełmskich aptekach nasza Czytelniczka nie mogła kupić antybiotyku dla swojego 3-letniego synka, chorującego na zapalenie oskrzeli i krtani. Leków brakuje, a sezon przeziębień, infekcji i grypy w pełni.

Z powodu różnych infekcji w chełmskich przedszkolach frekwencja jest niska. Niektóre dzieci po raz kolejny przechodzą zapalenie oskrzeli. Lekarze muszą włączać do leczenia antybiotyki. Ale nasza Czytelniczka, jak wiele matek w Chełmie, ma problem ze zrealizowaniem recepty.

– Moje dziecko od trzech tygodni choruje na zapalenie oskrzeli oraz krtani i konieczne było wprowadzenie kolejnego antybiotyku, tym razem zawiesiny o nazwie Cetix – opowiada jedna z chełmianek. – W pierwszej, drugiej i trzeciej aptece leku nie było, więc zaczęłam obdzwaniać kolejne: w Chełmie, Sawinie, Kamieniu, Żmudzi. Nigdzie nie było zawiesiny dla dzieci, ewentualnie tabletki.

Wszędzie mówili też, że w hurtowniach są braki. Syn wymagał jak najszybszego podania antybiotyku, aby nie doszło do zapalenia płuc, a nigdzie nie można było go zdobyć. Zadzwoniłam aż do szesnastu aptek i w końcu okazało się, że przepisany nam przez lekarza lek mieli w aptece w Piaskach. Natychmiast po niego pojechaliśmy. Jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, choć nie raz już przepisywano nam ten antybiotyk dla dziecka.

W aptekach w Chełmie jest teraz największy ruch, bo choruje mnóstwo dzieci i dorosłych. Jedna z chełmskich farmaceutek potwierdza, że jest problem z dostępnością wielu antybiotyków.

– Brakuje ich w hurtowniach, gdzie odpowiadają nam, że mają problemy z dostawami od producentów – mówi farmaceutka. – W podbramkowych sytuacjach szukamy leku-zamiennika, bo pacjent potrzebuje pomocy, a zachorowań rzeczywiście jest teraz wiele. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja z dostępnością antybiotyków w ubiegłym roku. Wtedy szkoły były zamknięte, a infekcji – i nie mówimy tu o koronawirusie – było dużo mniej. Wiele antybiotyków po prostu się wówczas przeterminowało, a teraz jest na nie duże zapotrzebowanie.

W aptekach wciąż niedostępne są także szczepionki przeciwko grypie. Zainteresowani powinni o nie pytać w chełmskich przychodniach. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here