Dzieci pohulają …w sieci

Sylwia Lasok z Pracowni Sztuczka zaprasza na warsztaty muzyczne „NuciMisie”

Ekochoinki, zwyczaje bożonarodzeniowe, wspólne muzykowanie i tańce-hulańce – to wszystko i wiele więcej przygotowali do końca grudnia dla dzieci animatorzy z Centrum Kultury w Lublinie. Z wiadomych przyczyn, online.


Z uwagi na restrykcje pandemiczne Mikołaj dostał zakaz odwiedzin, Gwiazdka miga się mając dziwne objawy, więc lepiej jej nie zapraszać – tak można by żartem obejść trudną sytuację w kulturze najmłodszych. Najwyraźniej ich uciechy w okresie świątecznym są zagrożone. Czy uda się je uratować?

Pracownia Sztuczka działająca przy CK ma na ten czas ofertę zajęć aktywizujących młodego widza, dostępnych w Internecie. Propozycje obejmują m.in. warsztaty plastyczno-techniczne „PrzydaSie” w postaci domowych eksperymentów z produkcją… alternatywnych choinek. Nastrój mogą uratować też szałowe zajęcia muzyczne „NuciMisie” na instrumentach z przedmiotów domowego użytku.

Przed dziećmi dalszy ciąg cyklu „Historie Żabki”, które wprowadzą najmłodszych w klimat świąt Bożego Narodzenia. Na dzień sylwestra organizatorzy z Pracowni Sztuczka wspólnie z małymi odbiorcami szykują: Po pierwsze „mapę marzeń” na nowy, lepszy rok – bo zdrowszy. Po drugie, wieczór taneczny animowany przez specjalną wodzirejkę – jej projekt warunkują wygodne i odlotowe stroje, jakie tylko młodzi widzowie zdołają wykreować. Wtedy niezbędna będzie pomoc rodziców i opiekunów.

Projekt LAS Christmas

To wydarzenia online 15 i 22 grudnia o godz. 13. Ileż to rzeczy gromadzimy, zostawiamy bo może kiedyś się przydadzą. Z nich, w ramach tzw. robót ręcznych, mogą powstać całkiem praktyczne rzeczy. „PrzydaSiowe” eksperymenty online pozwolą dzieciom wykonać pomysłowe, ekologiczne choinki. Domowa „hodowla” takich choinek może być wspaniałą zabawą. Można tworzyć swoje własne drzewka ze wszystkiego: tetrapack’i, rolki po papierze i ręcznikach, butelki, puszki – co tylko uda się przerobić. Organizatorzy zaproszą więc by współtworzyć z nimi LAS Christmas ze wszystkiego, co z pozoru jest niepotrzebne. Być może to zainspiruje całe rodziny do oszczędzania iglastych drzewek?

17 grudnia o godz. 13 Pracownia Sztuczka zaprasza na warsztaty muzyczne „NuciMisie” na żywo, online. – Podczas domowego grania, z pomocą przedmiotów codziennego użytku, będziemy doskonalić poczucie rytmu, nauczymy się poprawnej techniki gry na instrumentach perkusyjnych. Ale nie tylko – zapewnia Sylwia Lasok, energetyzująca muzykoterapeutka, która z każdego dziecka potrafi wydobyć odgłosy najszczerszej radości. Ona poprowadzi zajęcia w trakcie transmisji streamingowej.

Co może robić żabka w grudniu?

W dniach 19 i 20 bm. o godz. 16 dzieci niech czują się zaproszone na warsztaty online z cyklu „Historie Żabki” – tym razem o posmaku Świąt Bożego Narodzenia. – Podczas zajęć położymy szczególny nacisk na fakt, iż magia świąt to fenomen, który tworzymy sami i który opiera się w dużej mierze na radości z prostych rzeczy. Jest to np. ubieranie choinki, zapach świątecznych ciast pieczonych z mamą, czekanie na pierwszą gwiazdkę. To również wspominanie i uśmiech w relacjach z innymi – podkreślają animatorzy kultury z CK.

Przypomną oni słynne grudniowe opowieści znane z literatury, odległe miejsca, w jakich ludzie obchodzą te zjawiskowe święta. Organizatorzy chcą zapewnić podróż, nie ruszając się z bezpiecznych domów.- Warsztaty będą aktywizować różne zmysły, zachęcać do ruchu, kreatywnych rozwiązań, będą pobudzać nasz wewnętrzny potencjał i zachęcać do działania. Podczas manualnych zajęć powstaną unikalne świąteczne dekoracje, które będą mieć indywidualny rys i niepowtarzalny charakter – zapewniają prowadzące Agnieszka Chwiałkowska i Marta Ryczkowska.

Dla uczestników zostały przygotowane pakiety z materiałami na te warsztaty – będzie je można bezpiecznie odebrać wraz ze specjalnym biletem w kasie Centrum Kultury (dni powszednie) w godz. 12-14.

Sylwester dla dzieci

W cyklu „BawiMisie” 31 grudnia Centrum Kultury zaprasza całe rodziny na wyjątkowe atrakcje dla dzieci w ramach sylwestrowego popołudnia – w dwóch odsłonach. O godz. 16 „Mapa marzeń online”, w której animatorzy spróbują zaczarować smutną, epidemiczną rzeczywistość.

– Koniec z tym koszmarnym rokiem, czas zacząć nowy, lepszy i zdrowszy! – inspiruje konferansjerka imprezy Sylwia Lasok. – Ażeby życzenia noworoczne się spełniły przygotujemy… mapę marzeń. Już dziś zbierajcie dowolne gazety ze zdjęciami i obrazkami. Możecie wycinać z nich i gromadzić wszystko, co wam się spodoba lub zamarzy. W gotowości muszą być nożyczki, klej, flamastry oraz brokat i inne plastyczne ozdoby – zachęca.

Po tych zajęciach, od godz. 18 mają trwać (w tym samym streamingu) tańce-pohulańce. Ta sama wodzirejka apeluje więc, by przygotować wygodne stroje, lecz najbardziej zjawiskowe jakie dzieci mogą znaleźć. Tego wieczoru będzie bowiem tanecznie i szałowo – niestety, a może na szczęście w rodzinnym gronie.

Anonse wszystkich wydarzeń znajdziemy: http://ck.lublin.pl/wydarzenieck.lublin.pl/wydarzenie, a transmisje z zajęć online w edycji domowej mają być dostępne na facebookowym profilu Pracownia Sztuczka.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here